Powszechnie wiadomo, że żywność genetycznie modyfikowana ma swoich zwolenników i przeciwników. W ubiegłym tygodniu, chcąc zorientować się co o GMO myślą mieszkańcy naszego regionu, zamieściliśmy na portalu raciborz.com.pl sondę na ten temat.
8 kwietnia to Światowy Dzień Przeciwko Genetycznie Modyfikowanym Organizmom. Daje to świetną okazję do omówienia wyników sondy, która trwała od 1 do 8 kwietnia. Pytanie brzmiało: Co sądzisz o żywności produkowanej GMO (rośliny i zwierzęta hodowlane)?
Były cztery możliwości odpowiedzi. Wyniki sondy są następujące: 54 procent uczestników sondy uważa, że powinna zostać zakazana, bo to trucizna, 36 procent uważa, że może być dostępna, ale z wyraźnym, oznaczeniem, powinna być całkowicie dostępna, przed postępem nie uciekniemy uważa 7 procent uczestników, niezdecydowanych było 3 procent biorących udział w sondzie.
Z wyników można wysunąć tezę, że uczestnicy sondy okazali się bardziej świadomi, niż samorządowcy naszego powiatu, którzy uważają, że GMO to nic złego. Radni powiatowi podczas posiedzenie komisji rolnictwa w marcu omawiali temat GMO. Sceptycznie podeszli do samego tematu i, jak stwierdził przewodniczący komisji rolnictwa Rady Powiatu Ryszard Winiarski, nie nam decydować o szkodliwości GMO, bo jesteśmy za mali. Padały już wielokrotnie stwierdzenia, jak trzecie pytanie zadane w sądzie, że przed postępem nie uciekniemy.
Protesty na całym świecie przeciwko GMO świadczą jednak o tym, że to nie jest żaden postęp. To o co chodzi? Powszechnie wiadomo, że jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Na GMO zarabiają głównie żywnościowe koncerny amerykańskie (np. Monsato), które pod płaszczykiem szczytnego hasła wyżywienia głodującej Afryki wprowadziły modyfikowane nasiona, głównie soi, kukurydzy, ryżu. O tym ile na tym zarobiły już się nie mówi. Nie mówi się też nic o spustoszeniu jakiego dokonują uprawy roślin przy zastosowaniu nasion genetycznie modyfikowanych. Milczą także o tym, jakie zagrożenie dla zdrowia niesie spożywanie genetycznie modyfikowanej żywności dla ludzi i zwierząt.
/w/
Interesuje mnie bardziej niż procentowy układ sił, liczba osób wchodzącej w skład 'sondy’.