
Przed osadzonymi ZK w Raciborzu zagrał muzykę do filmu więzienny zespół DREAM, laureat pierwszej nagrody festiwalu muzyki więziennej „Blues zza krat”. To część programu readaptacji społecznej dla skazanych.
Świat filmu i muzyki w służbie profilaktyki uzależnień. Podczas występu 2 grudnia połączono świat muzyki z czarno białymi filmami z epoki „żelaznej kurtyny”: „Korkociąg”, „Wódka”, „Pije Kuba do Jakuba”. Filmy te z perspektywy obecnego widza momentami mogą być traktowane humorystycznie, jednakże poszczególne sceny pokazujące drastyczne skutki nadużywania alkoholu w połączeniu z improwizowaną, niebanalną, pełną kolorytu i emocji muzyką z pewnością dotykają widza i pozostawiają niezapomniane wrażenie. Ponadto do filmu zostały w kompilowane krótkie „spoty profilaktyczne” pokazujące podstawowe informacje o zagrożeniach i skutkach wynikających z nadużywania alkoholu.
Projekt został zrealizowany w ramach programu readaptacji społecznej „S.T.O.P. – Skazani Tworzący Oddziaływania Profilaktyczne”. Ideą programu jest zaangażowanie samych skazanych do współtworzenia i współprowadzenia oddziaływań z zakresu profilaktyki uzależnień. Zamierzenia tych działań zbliżone są do filozofii grup samopomocowych. W ramach tych oddziaływań zostało stworzone eksperymentalne studio dźwięku i obrazu, prowadzone przez wych. ds. KO i złożone z osadzonych pracujących w pionie KO, grających w zespole DREAM.
ppor Tomasz Brzozowski
źródło: zk.raciborz





![Raciborska biblioteka nagrodziła najlepsze prace oparte na twórczości Juliusza Verne’a [ZDJĘCIA] Raciborska biblioteka nagrodziła najlepsze prace oparte na twórczości Juliusza Verne’a](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/konkurs-plastyczny-Podroze-z-Juliuszem-Verneem.jpg)

![Jak naprawdę wygląda życie na statku? Spotkanie z Miłoszem Szymańskim w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Jak naprawdę wygląda życie na statku? Spotkanie z Miłoszem Szymańskim w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/milosz-szymanski.jpg)
![Raciborzanie współtworzą plan adaptacji miasta do zmian klimatu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Miejski-Plan-Adaptacji-do-Zmian-Klimatu-dla-Raciborza.jpg)



![Co czyta młodzież po obu stronach granicy? Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/czy-mlodziez-w-czechach-czyta.jpg)
![Czy artysta ma prawo przekraczać granice? Debata na Stacji Młodych [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/debata-mlodych-stacja-mlodych.jpg)




![Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu [ZDJĘCIA] Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/10/kpp-raciborz-komendant-tomasz-hynek.jpg)










