– Ekologia nie jest zjawiskiem nowym, ale zawsze warto ją upowszechniać – mówił dyrektor II LO w Raciborzu, Herbert Dengel. W środę odbyła się tam konferencja ekologiczna "Myślimy globalnie – działamy lokalnie" (zdjęcia).
W II Liceum Ogólnokształcącym w Raciborzu odbyła się konferencja ekologiczna "Myślimy globalnie – działamy lokalnie". W konferencji udział wzięli uczniowie szkoły, goście oraz delegacja ze szkoły z Komsomolska. – Ekologia nie jest zjawiskiem nowym, ale zawsze warto ją upowszechniać. Żyjemy w społeczeństwie, które przeszło już fazę industrializacji. Wizja świata jako globalnej wioski spełnia się. W środowisku zachodzą ciągłe zmiany. Życzę sobie i wam, aby te zmiany nie zaszły za daleko – mówił podczas otwarcia konferencji dyrektor II LO, Herbert Dengel.
– Temat dzisiejszej konferencji jest bardzo trafny, gdyż Racibórz jako jedno z pierwszych miast w Polsce wprowadziło ekologiczne rozwiązania. Jako pierwsi uzyskaliśmy certyfikat ISO 140001, jako jedni z pierwszych wprowadziliśmy ekologiczną oczyszczalnię ścieków oraz segregację odpadów – wymieniał starosta Adam Hajduk. – Oprócz rozwiązań technologicznych mamy również miejsca, którymi możemy się poszczycić, takie jak Rezerwat Łężczok, Meandry Odry czy Arboretum Bramy Morawskiej – dodał.
Jako pierwszy ze swoim wykładem wystąpił dr Jan Duda, który opowiedział o lesie Widok. Miejsce to wybrał na temat swojego wykładu, ponieważ jak powiedział, jest ono bardzo piękne a nieco zapomniane przez tutejszych ludzi. – Imponująca jest tam nie tylko przyroda, ale także historia tego miejsca. Poeta Eichendorff bywał w tym lesie – mówił Duda. Opowiedział uczestnikom konferencji o tym, że poeta chodził właśnie przez ten las do swojej ukochanej, na co są dowody w postaci zapisków w pamiętnikach. Część tego lasu należała także do jego przyszłych teściów, dlatego często po nim spacerował. – Jestem przekonany o tym, że pieśni opowiadające o lasach były pisane właśnie tam – dodał.
Uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać także kilku innych wykładów między innymi wykładu na temat energii wiatru, o paleniu papierosów oraz o rezerwacie Łężczok. Oprócz tego mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat szkoły w Komsomolsku, z którą II Liceum Ogólnokształcące w Raciborzu współpracuje, a z której delegacja była obecna na sali. – Do mojej szkoły chodzą uczniowie w wieku od 6 do 17 lat. Uczą się tych samych przedmiotów co uczniowie w Polsce, ale mogą sobie wybierać przedmioty w zależności od tego, jaki zawód będą chcieli wykonywać w przyszłości – opowiadała dyrektor szkoły w Komsomolsku, Elena Wasilczenko. Podczas konferencji wystąpiła także Daria Kostenko z Ukrainy. 13-latka zaśpiewała dla uczestników konferencji piosenkę.
/p/