W miłej atmosferze o zbiorniku Racibórz

Godzinę trwało spotkanie poświęcone budowie zbiornika Racibórz Dolny. Jego uczestnicy zgodnie podkreślali, że mimo niewielkich problemów terminy nie są zagrożone i inwestycja idzie zgodnie z planem.

 

- reklama -

 

 

Spotkania w sprawie kluczowej inwestycji zapewniającej bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w dolinie Górnej Odry odbywają się cyklicznie co kilka miesięcy. Tym razem od ostatniego minął dłuższy czas, a spraw istotnych dla inwestycji przybyło. Omówili je w raciborskim magistracie przedstawiciele RZGW, rozmaitych gremiów zajmujących się szeroko pojętą tematyką bezpieczeństwa i inwestycji hydrologicznych, wojewodów trzech województw i przedstawiciele samorządów bezpośrednio zaangażowanych i zainteresowanych zbiornikiem.

 

Rozpoczął zastępca dyrektora gliwickiego RZGW Tomasz Cywiński od omówienia bieżących prac po stronie RZGW, czyli inwestora. W marcu został złożony wniosek o pozwolenie na budowę, niestety służby wojewody śląskiego dopatrzyły się braków w dokumentacji i zwróciły ją w celu uzupełnienia. Jak jednak zapewnił Cywiński, RZGW uporało się już z większością braków, a ostatnie – mapy podziałowe i pozwolenie wodnoprawne – mają być uzupełnione w ostatnich dniach czerwca. – O ile nie będzie żadnych niespodzianek – zastrzegł. Słysząc to wicewojewoda Stanisław Dąbrowa zapowiedział wydanie pozwolenia na budowę jeszcze w tym roku, a konkretnie w listopadzie. O ile, rzecz jasna, nie wydarzy się nic niespodziewanego.

 

Kolejna omówiona dziś kwestia to wybór wykonawcy. Przy założeniu, że poprzednie etapy przebiegną zgodnie z planem, poznamy go na przełomie 2012 i 2013 roku. Tutaj żadne niespodzianki w grę nie wchodzą, gdyż będzie on wyłoniony w trybie Banku Światowego, a to oznacza brak procedury odwoławczej przewidzianej w polskich przepisach o zamówieniach publicznych.

 

Do września br. mają zostać zakończone zamiany gruntów. RZGW pozyskał już 69 działek o łącznej powierzchni 27 ha. Jak zapewnia inwestor, nie ma opóźnień w budowie Nowej Wsi Nieboczowy, która także ma powstać zgodnie z harmonogramem. Pewne nieporozumienia rodzi problem własności dróg w przyszłej czaszy suchego zbiornika, ale tym zainteresowani mają zająć się podczas kolejnego spotkania. Póki co RZGW i Lubomia osiągnęły porozumienie, że to gmina będzie realizowała przetargi na wykonanie, co ma przyśpieszyć ten etap. Zmieniło się też podejście RZGW do budowy nowej wsi, inwestor nie podchodzi do niej już tak minimalistycznie jak dotychczas.

 

Swego zadowolenia z przebiegu spotkania nie ukrywał prowadzący je Aleksander Marek Skorupa, wojewoda dolnośląski, pełnomocnik ds. programu Odra 2006. – Już dawno nie byliśmy tak zgodni, z każdym spotkaniem było lepiej, ale dziś aż takiej zgodności się nie spodziewałem – skomentował. Stanowisko to podzielił poseł Ryszard Galla dodając, że widać zielone światełko w tunelu. Uczestnicy zgodnie przyznali, że po długim czasie jest wreszcie nadzieja na bliską realizację tej kluczowej inwestycji. Następne spotkanie ma odbyć się w październiku w Kornowacu.

/ps/

- reklama -

5 KOMENTARZE

  1. konkurencja napisała, że był tam nie Łukaszczyk, a Dąbrowa. Na Waszym zdjęciu jest też Dąbrowa, a nie Łukaszczyk. Kto więc był na spotkaniu?

  2. i od kiedy skorupa jest pełnomocnikiem wojewody śląskiego?! Wydawało mi się, że program Odra 2006 prowadzony jest pezez wojewodę dolnośląskiego.

  3. Gdzieś to dolno- uciekło, zdarza się. Tak to bywa jak się człowiek śpieszy. Przy okazji, uprzedzając kolejny komentarz, poprawiony został też ten nieszczęsny „pełnomocnik wojewody”, gdyż oczywiście chodzi o pełnomocnika rządu, którym jest wojewoda dolnośląski.

  4. Włanczam się do tej merytorycznej wymianie, kto jest, a kto nie jest? zapytam czy jest wiadome, kto pełni funkcję Dyrektora Budowy w odniesieniu do raciborskiego zbiornika, którego wyznaczyła już lokalna władza ??? Co w tym spotkaniu było takiego, by pisać o „miłej atmosewrze”???

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj