Bogactwo lasu prezentowane na raciborskim zamku

Lisy, dziki, bobry, sarny, zające, jelenie i inne dzikie zwierzęta można oglądać na Zamku Piastowskim w Raciborzu. W środę odbyło się tam otwarcie wystawy "Śląskie Sherwood" (zobacz zdjęcia>>).

– Eksponaty, które można tutaj oglądać gromadzone były przez ponad 10 lat – tłumaczył pracownik Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, do którego należą eksponaty prezentowane na wystawie "Śląskie Sherwood". – Niektóre skamieliny, które można tutaj oglądać, znalezione zostały przeze mnie w mojej piwnicy – dodał.

- reklama -

 

Na oficjalne otwarcie kolejnej, zamkowej wystawy przyszła młodzież z raciborskich szkół oraz mieszkańcy miasta. Przywitał ich starosta, Adam Hajduk oraz dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej, Grażyna Wójcik. – Las kryje bardzo dużo tajemnic. Okazuje się, że jak wszystkie znalezione w nim rzeczy zbierze się w jedno miejsce to może powstać bardzo ciekawa wystawa – mówił starosta.  Wystawę, po raz pierwszy, można było podziwiać już 10 lat temu w rudzkim opactwie. – Kiedy rozpoczął się remont opactwa musieliśmy ją schować. Dostaliśmy możliwość pokazania jej tutaj, w murach naszego pięknego, odnowionego zamku – tłumaczą organizatorzy wystawy. Przez 10 lat wystawa wzbogaciła się o kilkadziesiąt nowych eksponatów. 

 

 

Na parterze domu książęcego, w zamkowym antykwariacie naukowym, można oglądać zwierzęta – sarnę, lisa, bobra, kuny, jenota, borsuka, zająca, bażanta, kaczkę krzyżówkę, a do tego poroża, kolekcje skamielin, motyli, owadów, okazy gatunków drzew, narzędzia leśników i szereg innych pamiątek, w tym szczątki mamutów. Jest też dąb szypułkowy z okolic Rud, który "narodził się" około 1750 r. przed koronacją króla Stanisława Augusta Poniatowskiego (1764). Zaznaczono na nim słoje, które narosły w kolejnych ważnych wydarzeniach. Jest rok 1810, czyli sekularyzacja rudzkiego opactwa, wybuch powstania styczniowego i listopadowego czy otwarcie linii kolejowej Racibórz-Wrocław. Dla zwiedzających przygotowano także plansze wprowadzające w temat gospodarki leśnej i łowieckiej. 

 

/p/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj