Malarskie przekłady wiersza romantyka z Łubowic

Dziesiątego maja bieżącego roku sala gimnastyczna Zespołu Szkół w Krzanowicach stała się magicznym miejscem, a my ponownie z przyjemnością mogliśmy w niej zagościć.

Tym razem miałyśmy okazję być gośćmi na Gali wręczenia nagród VII Międzynarodowego Konkursu Plastycznego im. Josepha von Eichendorffa i podziwiać tym samym powstałe dzieła na wystawie pokonkursowej. W tym roku prace były malarską interpretacją wiersza Na moje urodziny, w którym autor opisał spacer po romantycznym ogrodzie w dniu swoich urodzin. Wpłynęło rekordowo dużo prac, bo aż… 1043, w tym 80 z zagranicy: z Czech, Słowacji, Niemiec i Ukrainy. Prace polskie pochodziły ze wszystkich województw, łącznie z około 160 miejscowości. Od Szczecina, Świnoujścia, Gdańska, Kołobrzegu, Białegostoku, poprzez Bydgoszcz, Warszawę, Łowicz, Częstochowę, po Zamość, Rzeszów, Hrubieszów na wschodzie i Wrocław, Jelenią Górę na zachodzie oraz pobliskie miejscowości na południu kraju. Byłyśmy, podobnie jak organizatorzy, zaskoczone, że Konkurs tak się upowszechnił i rozprzestrzenił. Uwrażliwienie młodzieży na piękno poezji to tylko jeden z celów, jaki postawili sobie organizatorzy Konkursu. Chodziło także o rozwijanie wyobraźni plastycznej poprzez twórczą interpretację poezji czy stworzenie możliwości wymiany doświadczeń artystycznych dzieci i młodzieży. W owocach tego przedsięwzięcia dostrzegamy również pewną promocję dziedzictwa kulturowego ziemi raciborskiej.

- reklama -

Joseph Karl Bendikt von Eichendorff to niemiecki poeta romantyczny, który urodził się 10 marca 1788 r. w Łubowicach koło Raciborza. Był on związany ze śląską ziemią nie tylko przez swoje dzieła, w których sławił jej piękno. Był również otwarty na polską kulturę tego terenu, o czym świadczy poziom znajomości języka polskiego oraz zainteresowanie bajkami i podaniami krążącymi wśród polskojęzycznej ludności. Postać i twórczość tego poety okresu romantyzmu stanowi wspólny dorobek kulturowy polskiego i niemieckiego narodu, a dla uczestników Konkursu po raz siódmy inspiracją do stworzenia pięknych obrazów. Wyłonienie najlepszych prac jednak nie było dla jury łatwym zadaniem. Przewodniczący – mgr Bernard Adamczyk oraz członkowie: mgr Martyna Rejner i mgr Agnieszka Chmielecka uporali się z nie lada wyzwaniem. Zapewne na nagrody zasługiwało jeszcze wiele innych pięknych obrazów, dlatego też pogratulowano wszystkim uczestnikom poziomu artystycznego, zaangażowania i pasji. Słowa uznania skierowano także do nauczycieli i instruktorów plastycznych, pod okiem których tylu młodych ludzi rozwija swój talent.

Należy tu wspomnieć, iż inicjatorem i głównym organizatorem Konkursu jest Pani  Aleksandra Osadnik, natomiast honorowy patronat przejęło kilka osób, które swoją obecnością na uroczystości podniosły rangę tegoż wydarzenia. Do murów krzanowickiej szkoły przybyli: Konsul Republiki Federalnej Niemiec – Peter Eck, towarzyszył mu  Leonard Malcharczyk – przedstawiciel Konsulatu Niemieckiego w Opolu. Obecni byli również: Starosta Powiatu Raciborskiego Adam Hajduk, Burmistrz Miasta Krzanowice – Manfred Abrahamczyk oraz wiceprzewodnicząca Rady Powiatu – Brygida Abrahamczyk. Po oficjalnym wstępie wprowadziła nas w nastrój piosenka Tyle słońca w całym mieście, wykonana przez uczennicę szkoły w Krzanowicach. Uczniowie, chcąc przybliżyć  nam tematykę wiersza Na moje urodziny,  wyrecytowali wiersz w języku niemieckim i polskim. Przed wręczeniem nagród głos zabrali: Peter Eck, Adam Hajduk oraz Manfred Abrahamczyk, wyrażając słowa uznania i podziwu dla uczestników Konkursu. I w takiej atmosferze przyszedł czas na wręczenie nagród. Nagrodę Grand Prix Konsula Niemiec zdobył Jakub Kowol lat 11, który mimo tak młodego wieku wykazał się ogromnym talentem.

Pierwsze miejsce w kategorii klasy I – III szkoły podstawowej zajął Mikołaj Majchrzak (nauczyciel Zbigniew Kołaczek). Natomiast w kategorii klasy IV – VI szkoły podstawowej nagrodę pierwszą otrzymała  Roksana Chudon (nauczyciel Bożena Liszewska). W kategorii wiekowej gimnazjum I miejsce zdobyła Nina Dziwoki z Rybnika. Laureatom i ich opiekunom składamy szczere gratulacje z racji zwycięstwa w Konkursie oraz życzymy wszelkiej pomyślności, radości z realizowania swych pasji i wielu, wielu sukcesów na przyszłość. Chciałybyśmy z tego miejsca również podziękować opiekunowi SKNPE Profesorowi Marianowi Kapicy oraz magister Magdalenie Liszce za możliwość uczestniczenia w tejże uroczystości. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem talentu, który mieści się w tylu młodych osobach. Nasze miłe zaskoczenie było tak duże, że nie sposób tego opisać słowami,   a pozytywne wrażenia i kolorowe obrazy pozostaną na długo w pamięci. Pozostaje nam polecić wszystkim zainteresowanym wystawę pokonkursową, którą można obejrzeć najpierw w Urzędzie Miejskim w Krzanowicach, a następnie w salach Zamku Piastowskiego w Raciborzu.

Beata Pączko, Julia Taszka Artykuł zaczerpnięto z Eunomii nr 5 (54) / maj 2012

 

 

 

   Czytaj również:

 

     – inne artykuły zaczerpnięte z Eunomii

     – inne artykuły związane z PWSZ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       Czytaj pełne wydanie

 

 

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj