Zespół Szkół Zawodowych zakończył dwuletni projekt

Praktykowali u mikrobiologów, odwiedzali hotele, hurtownie, zakłady produkcyjne, w Szkolnym Ośrodku Kariery uczyli się jak wystartować na rynku pracy, korzystali z zajęć pozalekcyjnych i uczyli się zawodowych języków obcych. 

Zespół Szkół Zawodowych w Raciborzu zakończył właśnie realizację projektu "Sukces Zawodowy Młodzieży, Sukcesem Europy" dofinansowanego przez Europejski Fundusz Spoleczny. Skąd pomysł takiego projektu? Nauczyciele chcieli zrobić coś z "odpływającą" za granicę młodzieżą. Jeszcze dwa lata temu co trzeci uczeń raciborskiego ZSZ deklarował chęć wyjazdu. Jeśli nawet część wróciłaby do kraju, to ze znalezieniem pracy na miejscu miałaby ogromny problem. – Rozmawialiśmy z lokalnymi przedsiębiorcami. Przyznają, że niechętnie zatrudniają takie osoby, bo boją się, że skuszeni wizją większych zarobków w każdej chwili porzucą pracę i znowu wyjadą z kraju. Głównym celem projektu było umożliwienie uczniom podniesienia wiedzy i kwalifikacji, poszerzenia horyzontów, a w efekcie ułatwienie podjęcia decyzji o pozostaniu w kraju, a nawet rozkręcenie własnego biznesu- mówi Beata Łodziak, nauczyciel ZSZ w Raciborzu.

- reklama -

Bezpośrednim wsparciem szkoła objęła blisko 500 uczniów. Większość z nich stanowiły dziewczyny, które mają większy niż ich koledzy, problem ze znalezieniem pracy. Ponad połowa uczniów szkoły pochodzi ze wsi, ponad 70 proc. z nich wywodzi się z rodzin o trudnej sytuacji materialnej, nie stać ich więc na płatne formy zajęć dodatkowych: wyrównawczych, czy językowych. Mieli na nie szansę właśnie dzięki projektowi.

Młodzież mogła skorzystać z zajęć dodatkowych chociażby z matematyki, która stała się przedmiotem obowiązkowym na maturze, uczniowie mogli rozwijać swój język obcy głównie pod kątem zawodowym, np. technik analityk uczył się języka obcego chemicznego, a technik żywienia – języka obcego gastronomicznego ze słownictwem niezbędnym w prowadzeniu restauracji, pubu, czy kawiarni.

Poza dodatkowymi zajęciami były też wycieczki, podczas których młodzież mogła przyjrzeć się bliżej zakładom pracy i zapoznać się z ofertą uczelni wyższych. Przysłowiowym "strzałem w dziesiątkę" okazały się też praktyki wakacyjne. Uczniowie Technikum Analitycznego Zespołu Szkół Zawodowych praktykowali w raciborskim krwiodawstwie oraz w laboratorium szpitala rejonowego. Po raz pierwszy uczniowie mieli szansę sprawdzić się w badaniach nad materiałami biologicznymi. Mamy nadzieję, że praktyki zachęcą uczniów do dalszego kształcenia się właśnie na kierunkach medycznych. – Same robiłyśmy morfologię, czy OB, panie instruowały nas jak robić wymaz. Takich doświadczeń nic nie zastąpi – uważa Michaela Chrubasik, która wzięła udział w ubiegłorocznych praktykach.

W ramach projektu dla uczniów uruchomiony został nawet Szkolny Ośrodek Kariery (SzOK) z zajęciami z doradztwa zawodowego, przedsiębiorczości i techniki biurowej. Uczestnicy poznali zasady autoprezentacji, efektywnego poszukiwania pracy, założenia własnej firmy. Uczniowie są pewni, że doświadczenie zdobyte podczas projektu pomoże w przygotowaniu do pracy. – Nie pali mi się za granicę, chciałabym być profesjonalistką, a swój zawód wykonywać na miejscu, w kraju – mówi uczennica technikum Dominika Silarska.

 

/bł/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj