Wojewoda Śląski wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego. Walka z chorobą jest niezwykle trudna, gdyż zarodniki bakterii powodującej zgnilca są odporne na chemię i temperaturę.
Wczoraj, 10 września, weszło w życie rozporządzenie Wojewody Śląskiego z 7.09.2012 w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół. Rozporządzenie zostało wydane w związku ze stwierdzeniem przypadku wystąpienia zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie pasieki zlokalizowanej w Katowicach. Za obszar zagrożony uznano Katowice, Mysłowice i Tychy.
Na zagrożonym obszarze wojewoda zakazał organizowania wystaw i targów z udziałem pszczół, przemieszczania bez zezwolenia rodzin pszczelich, pszczół, matek pszczelich, czerwia, pni pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece.
Zgnilec amerykański jest zaraźliwą i ciężką do leczenia chorobą bakteryjną czerwi pszczół. Zarażona larwa zamiera w ciągu czterech dni. Trwałość zarodników zgnilca amerykańskiego sprawia, że zachowują one zdolność do zarażania przez kilkanaście lat. Do tego są odporne na niskie i wysokie temperatury, a także środki chemiczne.
/żet/