Przyjezdni traktują Racibórz jak śmietnik

Gwałtownie przybywa w Raciborzu dzikich wysypisk. Są likwidowane przez miejskie służby tylko po to, by po krótkim czasie pojawić się w tych samych miejscach. Zdaniem urzędników za stan taki odpowiadają goście spoza Raciborza.

Problem dzikich wysypisk narasta lawinowo, a miasto wydaje coraz to większe sumy na ich usuwanie. Niektóre miejsca cieszą się szczególną popularnością wśród amatorów zaśmiecania. Przykładem takiego miejsca jest ul. Opawska wzdłuż rowu melioracyjnego D11. Po usunięciu zanieczyszczeń służby postawiły tam tablicę informacyjną, pod którą po niedługim czasie pojawiła się kupa gruzu. Inne tereny upatrzone na pozbywanie się odpadów za friko to chociażby ul. Folwarczna czy las Obora od strony Markowic. Nic nie daje bieżące porządkowanie, śmieci wracają jak bumerang.

- reklama -

 

– To nie są nasze miejskie śmieci – uważa zastępca prezydenta Wojciech Krzyżek. Jego zdaniem za taki stan rzeczy w przeważającej mierze odpowiedzialni są mieszkańcy innych miejscowości, którzy np. w drodze do pracy pozbywają się dyskretnie odpadów w przydrożnych rowach czy lasach. – Jadą do miasta i zostawiają śmieci – przytaknął szef komisji gospodarki miejskiej Henryk Majnusz (zdj.).

 

Jest jednak nadzieja, że niedługo niecny proceder się skończy. Szansy na poprawę sytuacji kierująca miejskim wydziałem ochrony środowiska Zdzisława Sośnierz upatruje w nowych przepisach o gospodarce odpadami. Od lipca 2013, kiedy to wejdą w życie, problem powinien się rozwiązać. Po prostu nowy system jest tak skonstruowany, że czy wyrzuci się śmieci do swojego kubła czy do rowu, przy sztywnej stawce ustalonej za odbiór zapłaci się tyle samo. Podrzucanie przestanie być sposobem na oszczędność.

 

/ps/

- reklama -

2 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj