MOTOrady: Jak wybrać dobre wycieraczki?

    Nawet najdroższe wycieraczki nie będą działały prawidłowo, jeśli nie będzie się o nie należycie dbać. Czy lepiej kupić wycieraczki "klasyczne", czy może zainwestować w wycieraczki płaskie?
    Stojąc przed pełnym wycieraczek do szyb sklepowym regałem trudno jest zdecydować się na te właściwe. . Nie ma się co dziwić: mnóstwo producentów, przeróżne ceny, a slogany reklamowe informują o niezliczonych zaletach każdego jednego produktu. Czy warto zainwestować większą kwotę w renomowaną markę i wybrać nowoczesne, "prawie niesłyszalne i nieszkodliwe dla szyby", czy może lepiej iść po kosztach i zdecydować się na kupno o wiele tańszego "noname'a"? O czym trzeba pamiętać wybierając wycieraczki?

    Decydując się na klasyczną wersję przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na długość piór ze stelażem. Na opakowaniu powinna znajdować się lista modeli samochodów, do którego dany produkt jest przeznaczony. Informacji na opakowaniu to jedno, ale najbezpieczniej jest zdjąć stare wycieraczki i zabrać je ze sobą do sklepu, tak dla pewności. Niestety bywa, że wbrew informacjom na opakowaniu, zdarzają się rozbieżności, które mogą sięgać nawet 2-3 centymetrów w stosunku do oryginału. Ostrożności nigdy za wiele: najlepiej jest po prostu przyłożyć starą wycieraczkę do nowej, by mieć pewność, że wszystko będzie w porządku.

    - reklama -

    Nieco bardziej skomplikowanie wygląda sprawa w przypadku wycieraczki płaskiej, czyli takiej, która zamiast przegubowego stelaża posiada gumową szynę. W tym przypadku najistotniejszym czynnikiem jest ścisłe dopasowanie pióra wycieraczki do krzywizny szyby, która jest uzależniona od konkretnego modelu samochodu, o czym również znajdziemy informacje na opakowaniu wycieraczek. Warto zauważyć, że ramiona wycieraczek współpracujące z piórami bezprzegubowymi mają większą siłę docisku niż klasyczne, spotykane w starszych samochodach, a co za tym idzie w trakcie działania nie pozostawiają smug nieusuniętej wody na szybie. Jednakże jest w tym pewien haczyk, który wiąże się z zalecaną częstotliwością wymiany wycieraczek.

    Jak często należy wymieniać wycieraczki? W zasadzie wymianę zaleca się co pół roku, jednakże duży wpływ na ich żywotność ma umiejętna eksploatacja, a także częstotliwość poddawania ich działaniu znaczących temperatur. Pamiętajmy, że nawet najdroższe wycieraczki nie będą działały w sposób prawidłowy po pół roku, jeśli w tym czasie będą narażone na niskie lub bardzo wysokie temperatury. Tak więc kupno drogich wycieraczek niekoniecznie oznacza, że będziemy je użytkować dłużej niż ich tańsze, klasyczne zamienniki.

    Co jeszcze warto wiedzieć o eksploatacji wycieraczek? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na żądło wycieraczki, czyli ostrą krawędź gumy na jej piórze, która bezpośrednio styka się z powierzchnią szyby. Utrzymanie żądła w dobrym stanie pozwala przedłużyć żywotność całego pióra. Warto pamiętać, że guma szybko ulega procesowi starzenia, a długotrwały postój nie służy jej dobrze, dlatego niezbędne jest regularne jej kontrolowanie i oczyszczanie z brudu. Pomaga również częstsze używanie spryskiwaczy do szyb, które przekłada się na utrzymanie szyby, a co za tym idzie wycieraczek, w czystości.

    /Cykl MOTOrady powstaje we współpracy z Auto Centrum Opolony w Raciborzu / żet/

    - reklama -

    KOMENTARZE

    Proszę wpisać swój komentarz!
    zapoznałem się z regulaminem
    Proszę podać swoje imię tutaj