Strategia rozwoju Raciborza – nie dla ludzi?

Wkrótce minie rok od rozpoczęcia prac nad strategią rozwoju miasta. Jak wyglądały i wyglądają prace nad tym najważniejszym dla miasta dokumentem? Na początku wszystko zapowiadało się dość dobrze. Jak jest teraz?

Niewielu mieszkańców miasta zdaje sobie sprawę z tego, że prace nad "Aktualizacją Strategii Rozwoju Miasta Racibórz do roku 2020" mają się ku końcowi. Co pozostało z szumnych zapowiedzi o szerokich konsultacjach społecznych, które władze będą prowadzić z mieszkańcami miasta? Jak przebiegały prace zespołu konsultacyjnego i redakcyjnego? Jaką wygląda strategia Raciborza na najbliższe lata?

- reklama -

Przy tworzeniu "Aktualizacji Strategii Rozwoju Miasta Racibórz do roku 2020" władze miasta zamierzały wsłuchać się w głosy mieszkańców miasta: przeprowadzić szerokie konsultacje społeczne, powołać zespół konsultacyjny i skorzystać z usług konsultanta zewnętrznego, który zaproponowałby metodę pracy. Pierwotnie aktualizacja strategii miała zostać opracowana do 30 czerwca 2012 roku. Jednakże czas nie jest tutaj najważniejszym czynnikiem… Przy tak ważnym dokumencie najważniejsze, aby został on opracowany we właściwy sposób i stanowił wyznacznik dla działań podejmowanych przez władze miasta w następnych latach. W związku z tym, że w grudniu wypadnie rocznica prac nad dokumentem, postanowiliśmy sprawdzić na jakim etapie znajdują się prace nad dokumentem i jak wyglądało jego tworzenie.

Radni opozycji o tworzeniu "Aktualizacji Strategii Rozwoju Miasta Racibórz do roku 2020.

Na początku wszystko zapowiadało się dość dobrze. Trzydzieści jeden osób odpowiedziało na zaproszenie do Zespołu Konsultacyjnego ds. Aktualizacji Strategii Rozwoju Miasta Racibórz. Znaleźli się wśród nich przedstawiciele lokalnych mediów, zakładów pracy, członkowie rady miasta i pracownicy podlegających miastu instytucji, przedstawiciele powiatu i działających na terenie miasta organizacji. Spotkanie inauguracyjne zespołu konsultacyjnego odbyło się 14 grudnia 2011 roku. Następnie zespół spotkał się jeszcze dwukrotnie – pod koniec stycznia i maja 2012 roku. Zdaniem Rafała Jasińskiego, Naczelnika Wydziału Rozwoju Urzędu Miasta Racibórz, wypracowane przez zespół konsultacyjny propozycje były niezwykle obszerne.
Jak wyglądały owe "kreatywne" spotkania zespołu? – To była burza mózgów. Puszczono po sali kartkę, na której mieliśmy napisać swoją wizję. Potem przeczytano poszczególne propozycje i na zasadzie "ta brzmi najlepiej" wybrano jedną z nich. Potem puszczono kolejną kartkę dotyczącą określenia priorytetów dla wybranej wizji. I znowu to samo… "Które są najlepsze? Ten, ten i ten? Dobrze, niech będą". W sumie to była zwyczajna fikcja. Użyto nas jako listka figowego, który miał okryć nagość i ubóstwo prac nad strategią miasta – relacjonuje przebieg pierwszego spotkania jeden z członków zespołu.
Mirosław Lenk o "Aktualizacji Strategii Rozwoju Miasta Racibórz do roku 2020" (cz.1).
Szersze konsultacje społeczne opracowywanej strategii miały odbywać się za pośrednictwem strony internetowej raciborz.pl. Na stronie głównej znajdowała się zakłada linkująca do tematu strategii miasta. Niestety, wraz ze zmianą szaty graficznej tej strony zdecydowano o przeniesieniu informacji dotyczącej prac nad strategią ze strony głównej do zakładki Plany/Programy/Polityki. Można powiedzieć, że dla chcącego nic trudnego i kto rzeczywiście chciał wnieść swój wkład w strategię miasta przeszukałby stronę dokładniej i znalazł to, czego szuka. Racja. Z drugiej strony prace nad tak ważnym, dotyczącym wszystkich mieszkańców miasta dokumentem, powinny zostać wyeksponowane wszelkimi dostępnymi środkami. Wówczas szanse na wypowiedź w temacie "zwykłego" obywatela byłyby zdecydowanie większe.
Z zespołu konsultacyjnego został wyłoniony zespół redakcyjny, który miał zebrać to, co udało się opracować zespołowi konsultacyjnemu, wzbogacić w szczegóły i zapisać. W skład zespołu redakcyjnego weszli: Cezary Raczek (PWSZ), Sławomir Janowski (ZSM), Jadwiga Rzotki (UM), Rafał Jasiński (UM), Tadeusz Wojnar, Mirosław Lenk, Dawid Wacławczyk, Piotr Dominiak, Andrzej Lepczyński, Henryk Majnusz, Jan Wiecha, a także konsultanci zewnętrzni w osobie prof. Witolda Potwory i Joanny Żurawskiej.

Mirosław Lenk o "Aktualizacji Strategii Rozwoju Miasta Racibórz do roku 2020" (cz.2).
Zespół redakcyjny spotkał się czterokrotnie: dwukrotnie w marcu, raz w kwietniu i raz w październiku tego roku. – Ponadto na bieżąco trwały prace nad przedmiotowym dokumentem i konsultacje mailowe z członkami Zespołu Redakcyjnego oraz odbywały się spotkania pracowników Urzędu Miasta Racibórz z konsultantami zewnętrznymi – dodaje Rafał Jasiński.
Do tej pory zespołowi redakcyjnemu udało się opracować priorytety rozwoju, cele strategiczne i operacyjne, które zostaną omówione z zespołem konsultacyjnym na spotkaniu 22 listopada. Stroną techniczną redakcji dokumentu zajmowali i zajmują się naukowcy związani z konsultantem zewnętrznym. – To była solidna praca. Dobrze ją oceniam – ocenia pracę swoją i swoich kolegów radny Dawid Wacławczyk, członek zespołu konsultacyjnego. Radny Wacławczyk przyznaje, że początkowo również i jego zastrzeżenia budził zakres konsultacji społecznych przy tworzeniu dokumentu, z czasem jednak zmienił zdanie. – Żeby rzetelni popracować nad tym dokumentem trzeba się wpisać w model pracy narzucony przez naukowców. – Trudno było nam wpasować w tak tworzoną strategię te nieliczne głosy mieszkańców, które w zasadzie były listą skarg, zażaleń i marudzeń – mówi Dawid Wacławczyk.

Mirosław Lenk o "Aktualizacji Strategii Rozwoju Miasta Racibórz do roku 2020" (cz.3).

– Nadal aktywny jest adres e-mail [email protected], na który mieszkańcy mogą kierować swojego uwagi, jednak zauważyć należy, że przez rok funkcjonowania tego adresu ani razu nie wpłynęła doń żadna informacja – wyjaśnia Rafał Jasiński. To rzeczywiście smutne, że tak ważny i istotny dla życia każdego Raciborzanina temat nie wywołał większego zainteresowania. Z drugiej strony na forum internetowym Raciborskiego Portalu Internetowego www.raciborz.com.pl zainteresowanie tematem było było duże (przeszło 200 głosów w dyskusji). Władzom miasta nie kwapiło się do wykorzystania lokalnych mediów dla popularyzacji tego tematu. Być może dlatego, że nie chciały wysłuchiwać długiej listy "skarg, zażaleń i marudzeń" i wybrać z niej perełek, autentycznych, rzetelnych propozycji? Również duże zainteresowanie prowadzonym przez władze miasta tournee po raciborskich dzielnicach świadczy o tym, że mieszkańcy Raciborza są chętni do zabrania głosu w temacie rozwoju miasta. Skoro mailowa forma szerokich konsultacji społecznych okazała się nieskuteczna, dlaczego nie zdecydowano się na wybór innej, np. bezpośredniej? Wreszcie ostatnie pytanie: czy w ogóle chciano ten temat konsultować?
Choć dokument jest już niemalże gotowy, a ostatnie spotkanie zespołu konsultacyjnego odbyło się niemalże pół roku temu, zdecydowano się na organizację trzeciej "sesji kreatywnej" dla tego zespołu. Odbędzie się ona 22 listopada. Zbieżność terminu jej organizacji z wysłanymi przez nas tydzień temu do urzędu miasta pytaniami w sprawie konsultacji ze społeczeństwem opracowywanego dokumentu jest z pewnością zupełnie przypadkowa. Z pewnością.
Zapraszamy również do dyskusji na temat strategii na forum.raciborz.com.pl w temacie: A propos – strategia rozwoju Raciborza !
Jeśli posiadasz pomysły, które Twoim zdaniem powinny zostać uwzględnione w "Aktualizacji Strategii Miasta Racibórz do roku 2020" wciąż możesz je przesłać na adres [email protected]. Ponadto opracowany dokument przed ostatecznym zatwierdzeniem również zostanie poddany konsultacjom społecznym. Warto skorzystać z prawa głosu i wpływu, który każdy z nas posiada. Zwłaszcza, że zrobiono naprawdę wiele, aby prace nad strategią wyciszyć, a całą rzecz załatwić "po swojemu", z dala od społeczeństwa, w zaciszu gabinetów kryształowego pałacu przy Batorego 6.

Chcesz podzielić się wiadomością lub napisać artykuł na forum, załóż Temat  na forum.raciborz.com.pl.

Dodaj!

/Wojciech Żołneczko/

Artykuł zaczerpnięty z Gazety-Informator nr 22 (126).

 ————————————————————–

 

Polecamy również: Jakość życia w Rudniku coraz lepsza [WIDEO]

 

W Rudniku trwa budowa kanalizacji sanitarnej, do której dołożył się Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Ci, do których inwestycja jeszcze nie dotarła już nie mogą się doczekać.

 
 

 

"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach". 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:

 

 

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj