Pół roku trwała realizacja filmu dokumentalnego pt. "Tajemnice Kościoła św. Mikołaja". Zarówno scenariusz, montaż, dobór podkładu muzycznego jak i nagrania powstawały w wolnym czasie od obowiązków zawodowych twórców tego filmu.
Adrian Szczypiński od lat jest kamerzystą, montażystą i realizatorem wiadomości oraz wielu innych programów Raciborskiej Telewizji Kablowej. Ma już na swoim koncie artystycznym kilka filmów dokumentalnych , w tym o jednej z najstarszych, raciborskich nekropolii – cmentarzu przy ul. Kozielskiej. Film „ Tajemnice Kościoła św. Mikołaja” powstał dzięki współpracy z Grzegorzem Mejłunem- który jako wieloletni członek liturgicznej służby ołtarza zna również historię kościoła i dostęp do miejsc nieznanych parafianom. Oczywiście entuzjastycznie potraktował pomysł zrealizowania takiego filmu ks. Proboszcz Adrian Bombelek- stwierdził reżyser Adrian Szczypiński.
W filmie pokazano historyczne zdjęcia starej świątyni która stała tuż za obiektem obecnego, wybudowanego 110 lat temu neogotyckiego, dużego kościoła św. Mikołaja. Były też obrazy ukazujące zniszczenia spowodowane bombardowaniami sowieckimi podczas frontu II Wojny Światowej. Jednak największe zainteresowanie wzbudziły wnętrza wieżyczek, zwieńczenia i mocowania sklepienia kościoła pokazane z dołu oraz z pomostu nad nimi pod dachem.
Ciekawym obiektem architektonicznym okazała się wieża główna kościoła. Wejścia do konstrukcji i mechanizmów zawieszenia i pracy czterech dzwonów oraz ich szczegółowa prezentacja budziła podziw nie tylko obecnych mężczyzn. Z jeszcze większym zainteresowaniem podziwiano mechanizm napędowy czterech zegarów i ich regulację. Realizatorom udało się dotrzeć z kamerami do poziomu 65 m, na platformę otoczoną płotkami skąd rozpościera się piękny widok na panoramę miasta i sąsiednich miejscowości. Na zakończenie projekcji, reżysera, realizatora oraz komentatora w jednej osobie Adriana Szczypińskiego a także współpracującego z nim Grzegorza Mejłuna, uczestnicy premierowego pokazu nagrodzili długimi brawami. Mimo bardzo chłodnej pogody frekwencja dopisała. Wśród gości obecny był również prezydent Raciborza Mirosław Lenk z małżonką oraz niektórzy radni miasta i powiatu. Zainteresowani kopią tego filmu mogą składać zamówienia u ks. proboszcza Adriana Bombelka.
Adrian Szczypiński zdradził przy okazji zamiary produkcji filmu o rzeczce Psince której wartki strumień wody jeszcze po wojnie napędzał turbinę młyna, znajdującego się w miejscu budynku ze sklepem NOVEX między ul. Opawską a Ocicką. Zanim została zasypana, płynęła również poniżej SMS gdzie obecnie znajduje się kryta pływalnia oraz za kompleksem ogródków działkowych przy ul. Śląskiej gdzie wpływała do Odry. Reżyser prosi o udostępnienie starych zdjęć z tych miejsc. W dyskusji i komentarzach widzów wychodzących z kościoła można było usłyszeć wiele słów podziwu dla profesjonalizmu autorów. Niektórzy mówili: "Wytwórnie filmów dokumentalnych za duże środki finansowe z udziałem licznej ekipy produkują podobne filmy miesiącami, a tu dwóch pasjonatów wykonało rzetelnie interesujące dzieło i to bez żadnych środków zewnętrznych".
/ K.N./
Piękny film i przywołujący wspomnienia z lat dziecięcych. Dziękuję panom twórcom.
I jest zachwycony zarówno pomysłem jak również realizacją tego filmu, który śmiało mogę nazwać profesjonalnym. Gratuluję utorom i realizayom.Swoją drogą Prezydent Lenk, który był na premierze powiniem wspomagać finansowo takie produkcje. To przcież wszystko dla mieszkańców Raciborza.Przepiękny kościół św. Mikołaja w Raciborzu jest jedyną, nieoświetloną w nocy świątynią. Widziałem już projekty i symulacje ledowej iluminacje wieży. Ale zakup sprzętu i montaż
to koszt rzędu 30 tyś.Tyle parafia teraz musi wydać na opał/koks/.
Przecież za pienią
dze miejskie i powiatowe oświetla się różne obiekty zabytkowe, Dlaczego Rada Miasta nie może uchwalić środki na iluminację tego
kościoła? To skandal – Panie Prezydencie.Wiem, zaraz Pan Odpowie: to własność parafii – Kościoła. Ale parafia to mieszkańcy Raciborza którzy płacą podatki do budżetu miasta.
odPOwie zaPEWNE, że od tego ma Swą vickę …
Też byłam i nawet do głowy mi nie przyszło by wykorzystywać ten film (ten artykuł) do walki z władzami miasta o oświetlenie kościoła. Są inne, ogromne potrzeby naszej parafii św, Mikołaja i damy radę. Wypominanie na pewno nie przystoi przedstawicielowi Rady Parafialnej.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyszli w niedzielę do kościoła św. Mikołaja, by móc zobaczyć nasz najnowszy film. Dziękujemy za gratulacje i przepraszamy, że film twa niecałe pół godziny. Z pewnością historia parafii jest znacznie bogatsza. Jednak postanowiliśmy się skupić tylko na kościele, jego bryle, detalach, historii. Mam wiedzę o tym, że prezydent Lenk wie o zamiarach iluminacji wieży kościoła i już były rozmowy z proboszczem na ten temat. Zatem zostawmy ten temat i czekajmy na finisz. Zatem nie ma takiej potrzeby tutaj poruszania kwestii oświetlenia kościoła. A co do finansowania tego typu filmów, to może kiedyś ktoś z władz wpadnie na ten pomysł 🙂
Ja nie byłem ale słyszałem wiele o tym filmie. Skoro architektura kościoła jest tak piękna to wypada ją wieczorem podświetlić.Jest to
wizytówka naszego miasta. Dlatego słusznie ktoś tu podsuwa myśl aby do sfinansowania tego przedsięwzięcia włączyły się także władze miasta.
Podsuwanie takiej propozycji prezydentowi nie uważam za walkę z władzą
a życzliwą propozycję.
Z okazji świąt jestem u rodziny w Raciborzu i przypadkowo widziałem ten film. Jest dobrze zrobiony i ciekawy nawet dla ludzi spoza tej parafii. Ksiądz ogłaszał iż ciągle są przyjmowane zamówienia na kopie. Uważam, iż każda rodzina z tej parafii powinna mieć w domu ten film, dla siebie i potomnych.