Dwóch uczniów Szkoły Podstawowej w Kuźni Raciborskiej zakwalifikowało się do wojewódzkiego etapu XVIII Ogólnopolskiego Konkursu "Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego".
Dwóch uczniów Szkoły Podstawowej w Kuźni Raciborskiej – Jeremi Bronowski oraz Marek Czyszczoń – osiągnęło niemały sukces w XVIII Ogólnopolskim Konkursie LOSY ŻOŁNIERZA I DZIEJE ORĘŻA POLSKIEGO, organizowanym pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej, Mazowieckiego Kuratora Oświaty oraz Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Jeremi i Marek jako jedyni przedstawiciele powiatów rybnickiego i raciborskiego zakwalifikowali się do finału wojewódzkiego tego konkursu. 20 marca zawalczą, w gronie 19 finalistów, o dwie przepustki na finał centralny w Warszawie.
– Pokutuje taki stereotyp uczniów olimpijczyków – wkuwanie i cztery ściany pokoju – mówi nauczyciel młodych olimpijczyków Wojciech Gdesz. – To oczywiście nieprawda. To młodzi ludzie, mający szerokie zainteresowania. Kochający sport, motoryzację, przygody, góry. To też jednak świadomość własnych możliwości, talentów. Jak zauważa nauczyciel, wiele karier prawniczych czy politycznych zaczęło się od udziału w olimpiadzie historycznej. Raciborskie I Liceum Ogólnokształcące pod wodzą śp. Benedykta Motyki wychowało wielu finalistów i laureatów Olimpiady Historycznej. Dla nauczyciela prowadzącego to sprawdzona droga, oparta na zarażeniu rywalizacją, ukierunkowaniu młodego miłośnika nauki i motywacja. Konkursy przedmiotowe to jednak przede wszystkim samotna praca w domu, olbrzymie wsparcie rodziny, motywacja. Reszta to kwestia wrodzonej inteligencji, odporności na stres, wnikliwej lektury, analizy tekstów, obrazów, map. Nauczyciel musi więc zawsze pozostać w cieniu sukcesu – wyjaśnia z uśmiechem W.Gdesz.
Jak podkreśla, w Kuźni Raciborskiej promuje się mądry patriotyzm. To komfort dla nauczyciela, gdy ze swoimi pomysłami , często szalonymi, może pójść do Dyrektora a nawet Pani Burmistrz i usłyszeć aprobatę. – Ostatni rok przyniósł wiele wzruszeń. Kolejny raz obchodziliśmy Powiatowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia. Odnaleźliśmy w Kuźni Raciborskiej i przekazaliśmy władzom Suchej Beskidzkiej album z jednymi z najstarszych fotografii na ziemiach polskich. Teraz sukces Jeremiego i Marka. To wszystko każe zobaczyć w historii przygodę rodem z Indiany Jonesa a nie stojak z zakurzonymi mapami – mówi nauczyciel.
10.12.1956 Katowicom przywrócono ich pierwotną nazwę, którą niespełna trzy i pół roku wcześniej zastąpił "Stalinogród". Tym samym "zniknęło" miasto-pomnik jednego z największych katów Polaków.
13 listopada 1521 roku zmarł książę raciborski Walentyn. Władzę w księstwie przejął książę opolski Jan II Dobry. Dzięki jego obrotności ziemie raciborska i opolska zostały ponownie złączone w jedno księstwo.
Wprowadzając stan wojenny władze PRL-u, wbrew powtarzanej do dzisiaj propagandzie, oficjalnie wypowiedziały wojnę narodowi, którego powinny bronić. 120 Polaków zostało zabitych, a tysięcy dotknęły represje.
——————————————————————————————————————-
Podziel się informacją lub napisz własny artykuł na forum. Dodaj Temat na: forum.raciborz.com.pl