Bractwo Sorontar zaprosiło raciborskich studentów

Grupa studentek Instytutu Sztuki miała możliwość połączenia pasji twórczej, w ramach warsztatów artystycznych, z potrzebą poznawania ciekawych miejsc w malowniczych plenerach wciąż niedocenianej perły Śląska Opolskiego, jakim jest Głogówek.

Tygodniowy pobyt w miasteczku, uwiecznionym m.in. przez Henryka Sienkiewicza w Potopie, dał raciborskim artystom możliwość poznania uroków tej atrakcyjnej miejscowości. Pozwolił również organizatorom warsztatów zrealizować ambitne artystyczne plany. Na warsztaty twórcze w Głogówku studenci PWSZ w Raciborzu zostali zaproszeni przez Bractwo Sorontar. Jest to stowarzyszenie z blisko ośmioletnią historią. Zrzesza czterdziestu ośmiu członków, rekrutujących się głównie ze środowisk studenckich. Członkami Bractwa są osoby interesujące się w szerokim zakresie kulturą i sztuką: zwłaszcza filmem, teatrem, muzyką, fantasy, a przede wszystkim zajmujące się rekonstrukcją historyczną. Celem Bractwa jest organizowanie różnorodnych wydarzeń, przede wszystkim tych związanych z fantastyką, historią, kulturą. W tym zakresie zorganizowaliśmy szereg larpów (czyli gier terenowych o tematyce edukacyjnej i rozrywkowej), nakręciliśmy kilka flmów, organizowaliśmy liczne wernisaże, spotkania dyskusyjne, warsztaty. Działamy bardzo prężnie, starając się poprzez fantastykę, historię i legendy promować naszą małą ojczyznę (tereny pogranicza, a zwłaszcza ziemię prudnicką i głogówecką) Lista najważniejszych przedsięwzięć zorganizowanych przez nas całkowicie społecznie bez jakichkolwiek dotacji:
• Larp Sorontar – 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2011, 2012
• Larp Czas Młota – 2010,
• Larp Neurontar – 2006,
• Festyn Fantasy – 2008, 2009, 2011, 2012,
• poszukiwanie skarbu – 2009, 2011, 2012,
• zbudowanie przenośnej imitacji grodu średniowiecznego w roku 2011,
• wakacyjne kino plenerowe o tematyce historycznej i społecznej organizowane w roku 2010,
• warsztaty ceramiczne dla młodzieży w Gminnym Ośrodku Kultury w roku 2008,
• pomoc przy stworzeniu projektu Towarzystwa Miłośników Głogówka – Przewodnik „Ziemia Głogówecka”,
• zorganizowanie jednodniowego pokazu fantasy dla dzieci ze Szkoły Specjalnej w Głogówku w roku 2010 i 2012,
• rozpoczęcie akcji sprzątania zaniedbanych cmentarzy w roku 2011,
• zrealizowanie profesjonalnego fabularyzowanego filmu w roku 2011,
• zrealizowanie trzech krótkometrażowych amatorskich flmów zorganizowanie „Żywiołów Kultury”, imprezy promującej artystów Ziemi Prudnickiej w roku 2011,
• współorganizowanie z grupą teatralną „Chłopcy Pana Janka” Głogóweckich Starć Kulturalnych w roku 2011,
• zorganizowanie akcji krwiodawstwa „nie bądź żyła” w roku 2011,
• kultywowanie regionalnego zwyczaju tzw. Judasza (Wielka Środa, godziny wieczorne) w roku 2007, 2008, 2009, 2010,
• współrealizacja klipu dla Grubsona i BRK "Zacieszacz"
• zorganizowanie pokazów fantasy w 2012 r. (Rajd Malucha-Prudnik, Festyn Zamkowy-Moszna, Święto 10 Brygady Logistycznej Wojska Polskiego w Opolu, Piknik Funduszy Europejskich w Opolu – na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego).

- reklama -

Celem działań warsztatowych było wytworzenie rekwizytów oraz elementów scenografcznych koniecznych do przeprowadzenia projektu o nazwie „Wrota do Krainy Pradziada”. Rekwizyty powstałe w czasie warsztatów był zaledwie częścią niezbędnych rzeczy, których potrzebowaliśmy do przeprowadzenia sierpniowego eventu. Nie ukrywam jednak, że wkład żaków z Raciborza w rozmach naszej imprezy był bardzo ważny i wiązał się ze sporym zaangażowaniem uczestników zajęć – wyjaśnia Olaf Koenig, jeden z koordynatorów warsztatów. Tegoroczna gra larpowa Sorontar oraz poprzedzający ją Festyn Fantasy zostały odebrane przez uczestników i  widzów bardzo ciepło. Doświadczenia jakie niesie za sobą współpraca z Państwową Szkołą Zawodową w Raciborzu jest dla nas bardzo cenne. Przyszłoroczne warsztaty zamierzamy zorganizować z jeszcze większym rozmachem i w sposób jeszcze bardziej atrakcyjny dla raciborskich studentów – wyjaśnia Dastin Wawrzyniak, współorganizator warsztatów.    

Dzieła, które powstawały w czasie zajęć posłużą jako elementy scenografczne oraz rekwizyty w grze terenowej typu Larp. Gra Sorontar 2012 jest integralna częścią międzynarodowego projektu "Wrota do krainy Pradziada" organizowanego w Prudniku w pierwszej połowie sierpnia ubiegłego roku. LARP (ang. live action role-playing) to odmiana gry fabularnej rozgrywana na żywo. Nazwy tej często używa się zamiennie z nazwą gra terenowa. LARP-y są podobne do improwizowanej sztuki teatralnej. Reżyser i scenarzysta, zwany Larpmasterem (funkcja analogiczna do Mistrza Gry w klasycznych odmianach RPG), jest jedyną osobą, która zna scenariusz w całości. Reszta uczestników (graczy) staje się aktorami – wciela się w swoje postacie i odgrywa przydzielone im role w tworzonej wspólnie historii. Kolejną częścią tego projektu jest festyn spod znaku miecza i magii, który poprzedza poszukiwanie skarbu. W organizację zaangażowane są polskie i czeskie stowarzyszenia, władze gminne i powiatowe oraz Euroregion Pradziad.

Zajęcia warsztatowe odbywały się w niedawno oddanym do użytku, świetnie wyposażonym, warsztacie dzięki uprzejmości dyrektora Zespołu Szkół w Głogówku – pana A. Stochmiałka. Studentki PWSZ Racibórz w trakcie trwania warsztatów zajmowały się malarstwem, sztukaterią, rysunkiem oraz rzeźbą. Najtrudniejszym wyzwaniem była rzeźba. Mam zajęcia z rzeźby na studiach, ale nigdy nie zabierałam się za takie rozmiary w tak krótkim czasie. Do samego końca nie byłam pewna efektu, ale na szczęście udało się bez problemu skończyć na czas. Jednak wyzwanie nie okazało się niemożliwe do osiągnięcia. Jeśli chodzi o atmosferę – nie można sobie wymarzyć lepszej. Organizacja zapięta na ostatni guzik, wszyscy nastawieni przyjaźnie i chętni do pomocy – relacjonuje jedna z uczestniczek warsztatów, Izabela Szewców.

W roku 2013 głogóweckie warsztaty zostaną przygotowane po raz kolejny. Zapraszamy już teraz wszystkich chętnych studentów Instytutu Sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu do uczestnictwa w tegoroczne edycji Sorontarowych Warsztatów Twórczych w Głogówku.Nie spodziewaliśmy się tak dobrej atmosfery i tak wysokiego poziomu wykonanych rekwizytów. W przyszłych latach mamy nadzieję, że nasza współpraca z Instytutem Sztuki PWSZ Racibórz będzie równie owocna.

 

 

Artykuł zaczerpnięto z Eunomii nr 2 (60) / luty 2013

 

 

       Czytaj pełne wydanie

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj