Sejm gwarantuje szeroką autonomię dla Śląska

15 lipca 1920 rok Sejm RP uchwalił Statut Organiczny Województwa Śląskiego. Statut gwarantował Śląskowi szeroką autonomię. J. Gorzelik twierdzi, że realnym terminem przywrócenia autonomii dla Śląska jest rok 2020. Na ogół rocznica 15 lipca kojarzy się ze zwycięstwem wojsk polsko-litewskich w bitwie pod Grunwaldem. Jednakże z datą 15 lipca wiąże się również inne, niezwykle istotne dla historii Śląska wydarzenie… 15 lipca 1920 roku Sejm RP uchwalił Statut Organiczny Województwa Śląskiego, który gwarantował szeroką autonomię dla regionu.

Przyczyną dla uchwalenia statutu była tocząca się na Śląsku kampania plebiscytowa ws. przynależności Śląska do Polski lub Rzeszy Niemieckiej. Przyjęcie przez sejm statutu dla Śląska wytrącało z ręki strony niemieckiej antypolskie argumenty, w myśl których po przyłączeniu Śląska do Polski region utraci względną niezależność, a bogate tradycje samorządowe nie będą już kontynuowane.

- reklama -


Lider RAŚ Jerzy Gorzelik twierdzi, że 2020 rok jest wciąż realnym terminem przyznania Śląskowi autonomii.
Ustawa o Statucie Organicznym Województwa Śląskiego powoływała jednoizbowy Sejm Śląski z 48 posłami. Ów sejm wyłaniał Radę Wojewódzką. Do najważniejszych kompetencji Sejmu Śląskiego należało uchwalanie budżetu, który zasilał Skarb Śląski. Zaledwie część dochodów była odprowadzana przez Skarb Śląski do budżetu centralnego.

O przywrócenie autonomii na Śląsku zabiega Ruch Autonomii Śląska. Lider RAŚ, do niedawna Członek Zarządu Województwa Śląskiego, przekonywał podczas podczas Marszu Autonomii w Katowicach, że 2020 rok jest realnym terminem zdobycia przez ruch autonomii dla Śląska.

/Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Powódź stulecia w Raciborzu. To już 16 lat

Mija szesnaście lat od czasu, kiedy trwające kilka dni opady spowodowały przelanie się Odry przez wały przeciwpowodziowe i jeden z największych kataklizmów w historii Raciborza. Miasto znalazło się pod wodą.

Odnalezione w Kuźni unikatowe fotografie trafiły do macierzy

Zaskakująca historia o losach polskich zabytków, ale i ludziach, którzy potrafią w bezinteresowny sposób przywracać je społeczeństwu. Jej bohaterzy to dyrektora kuźniańskiej szkoły Kinga Apollo, Wojciech Gdesz oraz Rita Serafin.

P. Newerla: Racibórz nigdy nie będzie Ratiborem

– Z czasem wszyscy, także my – Polacy, przyzwyczaimy się do dwujęzycznych tablic – podsumował wykład dot. nazw miejscowości w powiecie raciborskim Paweł Newerla.

Zagłębiak za autonomistę – Chęciński zastąpił Gorzelika

Po rezygnacji Jerzego Gorzelika (Ruch Autonomii Śląska) zarząd województwa pracował w niepełnym składzie. Podczas ostatniej sesji sejmiku radni wojewódzcy zdecydowali o przyjęciu na jego miejsce wiceprezydenta Sosnowca.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————–

- reklama -

7 KOMENTARZE

  1. Ktoś tu głubszego od siebie szuka ? Panie Wojciechu, to jest ordynarne nadużycie – manipulacja w lichym stylu ! ! ! Jakie jest przełożenie cyt; „15 lipca 1920 rok Sejm RP uchwalił Statut Organiczny Województwa Śląskiego” uchwały z 1920 roku do obecnych w 2013r. awantur RAŚ w woj. Ślaskim ???

  2. jest chyba wielbicielem ,,sciene-fiction,. Gdzie on zyje ? Autonomia dla Slaska. KTOREGO ? Dolnego, gornego, opoolskiego, cieszynskiego, czeskiego, … Jego ?
    [b]Mamy XXI wiek.[/b] Juz za dwa pokolenia Europa moze byc … .laicka, islamska, afrykanska albo w ogole moze jej nie byc.
    Za dwiescie lat na pewno bedzie … zolta. Jak caly kontynent azjatycki. Europa bedzie w nim polwyspem ,,z historia,,.
    a-PO-kalipsa, koniec Swiata ? Nie.[b] LIVE[/b] …

  3. Do [b]nieRAŚ[/b]. Zapewniam Panią/Pana, że moim celem nie była manipulacja – po prostu przy okazji rocznicy historycznego wydarzenia, jakim było przyjęcie SOWŚ przez sejm w 1920 roku (wydarzenia wartego moim zdaniem przypomnienia), wspomniałem o tych, którzy do idei autonomii dla Śląska wciąż powracają (mimo że sytuacji dzisiejszej nijak nie można porównać do tej z 1920 roku, tak jak ludzi, którzy stali za tamtymi wydarzeniami i tymi z teraźniejszości).
    Wspólnym mianownikiem była w tym przypadku idea autonomii dla województwa śląskiego. Choć mam swój prywatny pogląd zarówno na wzmiankowane wydarzenie z przeszłości, jak i działalność dzisiejszych autonomistów, to ocenę tych zagadnień pozostawiam do indywidualnej oceny każdego Czytelnika. Pozdrawiam serdecznie.

  4. Nadal foruje pan swoje, cyt; „ocenę tych zagadnień pozostawiam do indywidualnej oceny każdego Czytelnika”, a zapomniał o swoim osobistym skojarzeniu, pisząc ten artykuł. Na jaki temat mogą dyskutować wspołczesni czytelnicy ??? podejrzewam, że chyba chodziło o pański wspólny mianownik z RAŚ ? Autonomia dla Ślaska w 1920 roku, to wyraz Sejmu Odrodzonej Polski dla najbardziej uprzemysłowionego regionu Polski i zasługi dla Korfantego za współudział Ślaska w odzyskaniu Polskiej Państwowości po Zaborach.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj