Związki przeciwne zwiększaniu nauczycielskiego pensum

Starostwo chce zwiększenia pensum nauczycieli pedagogów, psychologów i logopedów oraz doradców. Przewodnicząca NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty T. Frencel nie zostawia na propozycjach starostwa suchej nitki.

Zarząd Powiatu Raciborskiego ogłosił konsultacje społeczne z organizacjami pozarządowymi i podmiotami pożytku publicznego projektu Uchwały Rady Powiatu Raciborskiego w sprawie określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli pedagogów, psychologów, logopedów i doradców zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Raciborski.

Ewentualne przyjęcie uchwały nie dotknęłoby doradców zawodowych, których obecne tygodniowe pensum wynosi 26 godzin zegarowych i na tym poziomie zostałoby utrzymane. Dłużej musieliby pracować pedagodzy i psychologowie, których tygodniowe pensum wynosi obecnie 20 godzin zegarowych. Konsultowana uchwała zakłada stopniowe zwiększenie ich pensum do 26 godzin zegarowych tygodniowo w roku szkolnym 2017/2018. Dłużej pracowaliby również logopedzi (obecnie ich pensum wynosi 20 godzin lekcyjnych tygodniowo. W razie przyjęcia uchwały ich obowiązkowy wymiar pracy wydłużyłby się do 26 godzin lekcyjnych na tydzień).

- reklama -

– Obowiązkiem organu prowadzącego, w ramach ustawowych kompetencji i obowiązków, jest zapewnienie dobrych warunków kształcenia, wychowania i opieki w prowadzonych szkołach i placówkach oświatowych. Zwiększenie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli: pedagogów, psychologów, logopedów oraz doradców zawodowych, zgodnie z przepisami prawa, podyktowane jest koniecznością zapewnienia uczniom pomocy psychologiczno – pedagogicznej odpowiednio do zdiagnozowanych potrzeb i pełniejszego ich zaspokojenia. Zatem w tym stanie prawnym i faktycznym podjęcie niniejszej uchwały jest celowe i uzasadnione – argumentują wicestarosta Andrzej Chroboczek oraz Kierownik Referatu Edukacji, Kultury i Sportu Danuta Miensopust.

Teresa Frencel – przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty oraz ekspert ds. awansu zawodowego nauczycieli, radna powiatu raciborskiego.
W konsultowanej uchwale [dotyczącej określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli pedagogów, psychologów, logopedów i doradców zawodowych zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Raciborski – przyp. red]. nie przedstawiono żadnej argumentacji, która uzasadniałaby podjęcie takich kroków, dlatego sprzeciwiamy się takiemu stanowisku Starostwa Powiatowego w Raciborzu.

Uważamy, że zwiększenie pensum to nic innego jak kierunek redukcji zatrudnienia. Podobne kroki podjęły inne samorządy w Polsce, podwyższając pensum do 40 godzin a potem redukując etaty. Uważamy, że to nieuczciwe. W mojej opinii podnoszenie pensum pracowników oświaty nie ma nic wspólnego z dbałością o ucznia – ma na celu osiągnięcie doraźnego i krótkotrwałego celu finansowego.

Należy pamiętać, że te 20 godzin tygodniowo to jest praca stricte z uczniem, a przecież oprócz tego nauczyciele podejmują jeszcze pracę na rzecz ucznia. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Instytut Badań Nauczycieli, z których wynika, że w rzeczywistości nauczyciele pracują 46 godzin i 40 minut tygodniowo. Te wyniki sprawiły, że Ministerstwo zarzuciło plany obowiązkowego podwyższenia nauczycielskiego pensum.

Nasza propozycja jest taka, żeby – w związku z eskalacją problemów, z którymi borykają się uczniowie – znieść wszelkie ograniczenia w zatrudnieniu nowych pedagogów. Zatrudniać dodatkowych pedagogów i psychologów, którzy będą mogli rozwiązywać problemy uczniów.

 
 
/Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————– 
Artykuł zaczerpnięto z GazetaInformator.pl nr 142.

Więcej wiadomości z regionu na portalu GazetaInformator.pl

——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Ile tygodniowo mają pracować nauczyciele w Raciborzu?

Starostwo zbiera opinie, ile ma wynosić tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli, pedagogów, psychologów, etc. zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych podległych powiatowi.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————-

- reklama -

7 KOMENTARZE

  1. Proponuję tym za starostwa dowalić godzin. Przez 30 lat byłam nauczycielką i wiem, że czasem nie starczało doby na przygotowanie się do zajęć. Słusznie postępuje p. Przewodnicząca NSZZ Solidarność. Tak trzymać!!! A co na to ZNP – do dzisiajj pozostaje niesmak z powodu pewnych decyzji z przeszłości -wstyd.

  2. Nauczyciele to najlepszy zawód świata – mają wakacje, wekendy,długie weekendy, dni wolne od pracy, świeta nie świeta – cały czas wolne. Kasą też niezła i jeszcze narzekają.

  3. a kto wszedł do tego Instytutu Badań Nauczycieli, że wyniki tych badań są niekwestionowane? Skąd możemy wiedzieć, że te wyniki naprawdę są niekwestionowane? Jak to DOKŁADNIE wyglądało?

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj