
Roman Perucki – pierwszy organista Archikatedry Oliwskiej, profesor gdańskiej Akademii Muzycznej, muzyk prowadzący kursy mistrzowskie od Niemiec po Meksyk, wystąpi 18 września o godz. 18.45 w kościele pw. WNMP w Raciborzu.
To będzie gratka nie tylko dla miłośników muzyki klasycznej. – Znakomity instrumentalista zagra w Raciborzu m.in. doskonale znany utwór Jana Sebastiana Bacha – Toccata and Fugue. Usłyszymy także inne utwory z epoki baroku, romantyzmu, a na koniec coś w klimacie tanecznym – bardzo lubiany przez publiczność utwór współczesnego kompozytora Mariana Sawy "Fuga-Bolero" – mówi Elżbieta Włosek-Żurawiecka, dyrektor artystyczny Dni Muzyki Organowej i Kameralnej, które w Raciborzu organizowane są już od 26 lat.
Roman Perucki jest Dyrektorem Naczelnym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Z jego inicjatywy powstało Gdańskie Centrum Muzyczno – Kongresowe, siedziba filharmonii. Prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Francji, Portugalii, Rosji, Meksyku oraz wykłady w uczelniach i szkołach muzycznych na terenie całej Polski. Jest jurorem wielu międzynarodowych konkursów organowych.
W swoim dorobku ma już ponad 2000 recitali. Koncertował w najsłynniejszych katedrach i salach koncertowych świata, m.in. w Notre Dame (Paryż), katedra w Gandawie (Belgia), Mariinsky Theater (St. Petersburg), sala koncertowa The UANL Symphony Orchestra w Monterrey (Meksyk).
Koncertuje w Polsce, w niemal wszystkich państwach Europy, w Rosji, Japonii, Chinach, Australii, Meksyku i USA. Dużą część koncertów wykonuje wspólnie ze swoją małżonką, skrzypaczką Marią Perucką.
W kolejną środę 25 września również o godz. 18.45 w kościele pw. WNMP w Raciborzu wystąpi Chór kameralny "CANTORES MINORES WRATISLAVIENSES". Na wszystkie koncerty w ramach XXVI Dni Muzyki Organowej i Kameralnej wstęp jest wolny.
/s/




![Krzysztof Piersa spotkał się z czytelnikami raciborskiej biblioteki [ZDJĘCIA] Krzysztof Piersa spotkał się z czytelnikami raciborskiej biblioteki](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/05/krzysztof-piersa.jpg)












![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)



![Waltornia bohaterką koncertów umuzykalniających w RCK [ZDJĘCIA] Waltornia bohaterką koncertów umuzykalniających w RCK](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/rck-koncert-umuzykalniajacy.jpg)




