Śląscy piwowarzy wybrali w Raciborzu najlepszego witbiera!

Za sprawą Browaru Rynek oraz piwowara Marka Krpecia, Racibórz ponownie zaistniał na "piwnej" mapie Polski. Śląscy piwowarzy domowi zjechali do Raciborza aby oceniać piwa domowej produkcji z gatunków witbier oraz weizenbock.

Nie Żywiec, nie Katowice, nie Częstochowa, nie Chorzów, ale Racibórz został gospodarzem kolejnej edycji konkursu organizowanego przez Oddział Śląski Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych. Jego członkowie zjechali do Raciborza 16 listopada. Po zwiedzeniu Browaru Zamkowego udali się do Browaru Rynek, gdzie przez blisko dwie godziny oceniali nadesłane z całej Polski piwa domowej produkcji z gatunków witbier oraz weizenbock.

– Witbier to lekkie piwo pszeniczne rodem z Belgii. Weizenbock to piwo cięższego kalibru, o dosyć dużej zawartości ekstraktu, raczej ciemne, pochodzące z Bawarii – mówi Jacek Kocurek z Oddziału Śląskiego Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych. – Tego typu konkursy są organizowane po to, aby uświadomić ludziom, że są różne gatunki piwa. Główną nagrodą w konkursie jest możliwość warzenia piwa tutaj, w Browarze Rynek w Raciborzu, pod okiem doświadczonego piwowara jakim jest Marek Krpeć – dodaje główny organizator konkursu Adam Wróbel.


Certyfikowani sędziowie oceniali w Browarze Rynek Raciborzu piwa domowej produkcji z gatunków witbier oraz weizenbock. Zwycięzca uwarzy pod okiem miejscowego piwowara Marka Krpecia 1000 litrów witbiera. Browar Rynek Racibórz – prestiżowy konkurs piwny – zdjęcia>>>
Jak wyjaśnił nam wiceprezes Stowarzyszenia Jan Krysiak, każdy z sędziów otrzymał specjalny arkusz oraz bezimienną próbkę piwa. – Najpierw piwo ocenia się po tym, jak ono wygląda. Wzrokowo badamy jego klarowność, choć w wypadku tych piw klarowność nie jest jakimś wymogiem. Piwa nie muszą być klarowane specjalnie. Potem sprawdzamy czy jest piana, jak piwo się zachowuje. Po dotyku ocenia się prawidłową temperaturę tego piwa, później zaczyna się nim kręcić i wąchać – wyłaniają się pierwsze aromaty. Wraz z kolejnymi –  następne aromaty. Im piwo jest cieplejsze tym więcej aromatów. Jeśli chodzi o smakowanie piwa jest podobnie. W pierwszym łyku wychodzą główne smaki piwa, czyli może być to np. goryczka, estrowość, a później dodatkowe, głębiej ukryte, np. pieprzowość, cytrynki i czekolada w piwach ciemnych – wyjaśnia procedurę smakowania piwa A. Wróbel.

- reklama -

Dwa trzyosobowe składy sędziowskiego (złożone z certyfikowanych sędziów Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych oraz częstochowskiego Bractwa Piwnego) zdecydowały, że najlepszego witbiera w warunkach domowych uwarzył Waldemar Pitala (kolejne miejsca w tej kategorii to: Jacek Jedrzejczak, Grzegorz Czempik). Z kolei najlepszym weizenbockiem wykazał się Jarosław Lapus (kolejne miejsca zajęli Mariusz Bystry oraz Jacek Stachowski). Nagrody dla zwycięzców i wyróżnionych ufundowały: sklep Piwo Piweczko z Chorzowa oraz firma Jabra (producent zestawów głośnomówiących do telefonów komórkowych). Jednakże główną nagrodę stanowi możliwość uwarzenia w Browarze Rynek 1000 litrów piwa pod okiem doświadczonego piwowara Marka Krpecia.


Marek Krpeć to znana postać wśród polskich birofilów. Od ponad pół roku pełni funkcję piwowara w Browarze Rynek w Raciborzu. Ślący piwowarzy z uznaniem wypowiadają się o efektach jego pracy w Raciborzu.  Browar Rynek Racibórz – prestiżowy konkurs piwny – zdjęcia>>>
– To jest taka fajna rzecz, że właśnie amator może zobaczyć jak wygląda cały proces produkcji; będzie brał w tym udział od początku do końca. Jego piwo będzie do kupienia – będzie mogło je spróbować wiele osób. W produkcji domowej piwo można rozdać co najwyżej znajomym, a tutaj jest 1000 litrów piwa, 2000 kufli! Piwo będzie dostępne dla wszystkich gości Browaru Rynek – mówi Marek Krpeć z Browaru Rynek w Raciborzu.

Marek Krpeć to znana osobistość polskiej sceny piwowarów domowych. Pochodzi z Bielska-Białej, od ponad pół roku mieszka i pracuje w Raciborzu, właśnie w Browarze Rynek – miejscu, dzięki któremu Racibórz utrwala sobie swoją poczesną pozycję na "piwnej" mapie Polski.

/Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————–
Polecamy również:

Złoty medal dla Raciborskiego Ciemnego

W czasie trzeciej edycji Międzynarodowego Forum Technologii Browarniczych w Rzeszowie odbył się konkurs piw Golden Beer Poland 2013. Piwo Raciborskie Ciemne uznano za najlepszego ciemnego mocnego Lagera.

Piwowarskie Warsztaty Na Granicy… nowe piwo w Raciborzu!

Piwowarskie Warsztaty Na Granicy przyciągnęły do Raciborza browarników z całej Polski. Mariusz Dudek z raciborskiego browaru zdradził nam również sekret odnalezionej niedawno starej receptury na raciborskiego pilsa

Browarnicy z całej Polski zjechali do Raciborza

Regionalne browary mają przed sobą perspektywy, ale wielkie koncerny co i rusz rzucają im kłody pod nogi. O rynku regionalnego browarnictwa i prawdziwym piwie opowiedział nam pionier branży właściciel browaru Ciechan M. Jakubiak.

——————————————————————————————————————–

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————–

- reklama -

4 KOMENTARZE

  1. No już nie przesadzajmy…jesli któreś z konkursowych piw będzie równie dobre jak jedna z ikon smaku witbiera -Hoegarden , to i tak sukces. To nie tak samo jak z lagerami, gdzie łatwo zrobić lepsze piwo niż koncerniak. Wit to niszowe piwo.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj