Za sprawą Browaru Rynek oraz piwowara Marka Krpecia, Racibórz ponownie zaistniał na "piwnej" mapie Polski. Śląscy piwowarzy domowi zjechali do Raciborza aby oceniać piwa domowej produkcji z gatunków witbier oraz weizenbock.
– Witbier to lekkie piwo pszeniczne rodem z Belgii. Weizenbock to piwo cięższego kalibru, o dosyć dużej zawartości ekstraktu, raczej ciemne, pochodzące z Bawarii – mówi Jacek Kocurek z Oddziału Śląskiego Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych. – Tego typu konkursy są organizowane po to, aby uświadomić ludziom, że są różne gatunki piwa. Główną nagrodą w konkursie jest możliwość warzenia piwa tutaj, w Browarze Rynek w Raciborzu, pod okiem doświadczonego piwowara jakim jest Marek Krpeć – dodaje główny organizator konkursu Adam Wróbel.
Certyfikowani sędziowie oceniali w Browarze Rynek Raciborzu piwa domowej produkcji z gatunków witbier oraz weizenbock. Zwycięzca uwarzy pod okiem miejscowego piwowara Marka Krpecia 1000 litrów witbiera. Browar Rynek Racibórz – prestiżowy konkurs piwny – zdjęcia>>>
Dwa trzyosobowe składy sędziowskiego (złożone z certyfikowanych sędziów Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych oraz częstochowskiego Bractwa Piwnego) zdecydowały, że najlepszego witbiera w warunkach domowych uwarzył Waldemar Pitala (kolejne miejsca w tej kategorii to: Jacek Jedrzejczak, Grzegorz Czempik). Z kolei najlepszym weizenbockiem wykazał się Jarosław Lapus (kolejne miejsca zajęli Mariusz Bystry oraz Jacek Stachowski). Nagrody dla zwycięzców i wyróżnionych ufundowały: sklep Piwo Piweczko z Chorzowa oraz firma Jabra (producent zestawów głośnomówiących do telefonów komórkowych). Jednakże główną nagrodę stanowi możliwość uwarzenia w Browarze Rynek 1000 litrów piwa pod okiem doświadczonego piwowara Marka Krpecia.
Marek Krpeć to znana postać wśród polskich birofilów. Od ponad pół roku pełni funkcję piwowara w Browarze Rynek w Raciborzu. Ślący piwowarzy z uznaniem wypowiadają się o efektach jego pracy w Raciborzu. Browar Rynek Racibórz – prestiżowy konkurs piwny – zdjęcia>>>
Marek Krpeć to znana osobistość polskiej sceny piwowarów domowych. Pochodzi z Bielska-Białej, od ponad pół roku mieszka i pracuje w Raciborzu, właśnie w Browarze Rynek – miejscu, dzięki któremu Racibórz utrwala sobie swoją poczesną pozycję na "piwnej" mapie Polski.
/Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————–
Polecamy również:
Złoty medal dla Raciborskiego Ciemnego
W czasie trzeciej edycji Międzynarodowego Forum Technologii Browarniczych w Rzeszowie odbył się konkurs piw Golden Beer Poland 2013. Piwo Raciborskie Ciemne uznano za najlepszego ciemnego mocnego Lagera.
Piwowarskie Warsztaty Na Granicy… nowe piwo w Raciborzu!
Piwowarskie Warsztaty Na Granicy przyciągnęły do Raciborza browarników z całej Polski. Mariusz Dudek z raciborskiego browaru zdradził nam również sekret odnalezionej niedawno starej receptury na raciborskiego pilsa…
Browarnicy z całej Polski zjechali do Raciborza
Regionalne browary mają przed sobą perspektywy, ale wielkie koncerny co i rusz rzucają im kłody pod nogi. O rynku regionalnego browarnictwa i prawdziwym piwie opowiedział nam pionier branży właściciel browaru Ciechan M. Jakubiak.
——————————————————————————————————————–
Podziel się informacją lub napisz własny artykuł na forum.
Dodaj Temat na:
forum.raciborz.com.pl
——————————————————————————————————————–
A czy takie piwo to np. belgijski Hoegarden?
Tak, Hoegarden jest piwem w stylu witbier (zwanym też biere blanche). Ale te konkursowe są na pewno dużo lepsze od Hoegardena.
No już nie przesadzajmy…jesli któreś z konkursowych piw będzie równie dobre jak jedna z ikon smaku witbiera -Hoegarden , to i tak sukces. To nie tak samo jak z lagerami, gdzie łatwo zrobić lepsze piwo niż koncerniak. Wit to niszowe piwo.
Oh, Panowie/Panie sprawiliście, że zamarzyłam o zimnych Hoegardenie z limonką. Nie wiecie gdzie można kupić to piwo w raciborzu?