Bywają duże, jak i zupełnie malutkie, bogate lub skromne, nowoczesne albo klasyczne. Trudno jednak bez nich wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia. Zobacz zdjęcia szopek bożonarodzeniowych w raciborskich kościołach .
Pierwszą bożonarodzeniową szopkę wystawił św. Franciszek z Asyżu. Aby zwrócić uwagę na ubóstwo i pokorę, które towarzyszyły przychodzącemu na świat Chrystusowi, w maleńkiej grocie odtworzył betlejemską stajenkę. Adoracja Dzieciątka odbywała się pod osłoną nocy, z dala od siedzib ludzkich, w żłóbku otoczonym żywymi zwierzętami. Z prawdziwymi "aktorami". Działo się to prawie 800 lat temu w miejscowości Greccio we Włoszech. Kilkanaście lat później franciszkanie dotarli do Polski, a wraz z nimi pojawiła się też tradycja bożonarodzeniowych jasełek. W naszym mieście nie ma parafii, w której ta piękna tradycja nie byłaby podtrzymywana.
/ps/
————————————————–
zobacz także:
Małżonkowie ze swoim dzieciątkiem w roli Świętej Rodziny w żłóbku, bydło przy stajence – w prawdziwy klimat nocy betlejemskiej wprowadzał mieszkańców Brzezia proboszcz Rek.
Szopki piękne jak co roku ale wystrój kościoła NSPJ -„okrąglak”to mistrzostwo świata ,proponuję odwiedzić , zobaczyć i pomyśleć.
Mistrzostwo świata to jest na Płoni. Jednak co szopka u Franciszkanów to u Franciszkanów. A na Trzech Króli na Płoni nastąpi zmiana figurki Matki Boskiej i Dzieciątka. U franciszkanów szopka najlepsza, tyle, że zdjęcia jakoś tego nie oddają…
Trudno popaść w zachwyt ogladając te zdjęcia szopek. Gdyby obraz ukazywał całość szopki – zamiast pojedynczo wyrwanych elementów- ale kto z nas ogladał obraz jakiegokolwiek artysty w wyrwanych puzzlach i to na różnych stronach portalu?…trudno z nich ułozyć cały obraz i …nad czym tu zachwyt?
Koniecznie trzeba przespacerować się i osobiście zobaczyć te szopki,a wówczas wydamy swe opinie o nich 🙂
W kosciele WNMP wciąż ta sama co roku ;]