Śląscy biskupi spotkali się z papieżem

W tym tygodniu z Watykanu wrócili metropolita katowicki Wiktor Skworc, a także biskup opolski wraz biskupami pomocniczymi, uczestniczący w tygodniowej wizycie Ad limina Apostolorum.

 W wizycie Ad limina Apostolorum wraz z całym Episkopatem wzięli udział arcybiskup Wiktor Skworc (archidiecezja katowicka, z lewej) oraz biskup Andrzej Czaja  (diecezja opolska, z prawej)
 
 —————————————————————

 

- reklama -

 

Wizyta Ad limina Apostolorum (do progów apostolskich) trwała od 2 do 8 lutego. Udali się na nią biskupi zasiadający w Episkopacie Polski. Podczas wizyty w Watykanie odwiedzali poszczególne urzędy i kongregacje Kurii omawiając różne aspekty działalności Kościoła w Polsce. Biskupi, podzieleni na trzy grupy, złożyli wizytę w sześciu Kongregacjach: Kongregacji Nauki Wiary, Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Kongregacji ds. Biskupów, Kongregacji ds. Duchowieństwa, Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz w Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej. Spotykali się też z papieżem i kardynałami.

 

Ojciec święty przyjmował biskupów grupami, po kilku-kilkunastu każdego dnia pobytu. Opolscy biskupi spotkali się z papieżem najpierw w gronie biskupów z metropolii wrocławskiej, częstochowskiej i górnośląskiej, a następnie wraz z całym Episkopatem Polski. Poruszano cały szereg tematów, m.in. materializm praktyczny wiernych, ŚDM, kanonizację Jana Pawła II, potrzebę dialogu wewnątrzkościelnego, Miłosierdzie Boże z akcentem na potrzebę „wyobraźni miłosierdzia”. – Papież chwalił Kościół w Polsce za tak bogatą ofertę Caritas – podkreśla biskup opolski (źródło: opole.gosc.pl).

 

Papież wsłuchiwał się w słowa biskupów, którzy mówili o sytuacji w swoich diecezjach, a potem komentował ich słowa. „ Powiedziałem ojcu świętemu o Śląsku i jego problemach” – wyjawił Abp Skworc. Papież usłyszał m. in. o tym, że Śląsk to strefa poprzemysłowa, w której występuje i degradacja społeczeństwa i środowiska naturalnego oraz problem migracji ludzi. Papież skomentował to mówiąc, że rozumie te problemy, bo są podobne do tych, jakie dostrzegał w Argentynie – ujawnił metropolita katowicki. Abp Skworc pokazał ojcu świętemu, że na tej ziemi – oprócz problemów – są też znaki nadziei oraz jak np.: uczelnie wyższe i młodzież. Rozmowa dotyczyła roli kościoła na Śląsku, który jest także głosem tych ludzi, których do głosu się nie dopuszcza. – Ojciec Święty mówił nam: „Obyście zawsze mieli odwagę być głosem tych, którzy głosu nie mają” – przytoczył wypowiedź papieża Franciszka metropolita katowicki.

 

Na prośbę abp. Skworca, papież Franciszek udzielił błogosławieństwa kościołowi na Śląsku, a zwłaszcza tym, którzy się na Śląsku źle mają, czyli ludziom bez pracy i młodym przeżywających różne trudności. Papież Franciszek wsparł troskę biskupów o godność człowieka. „Powiedział, abyśmy zawsze pamiętali o człowieku. O tym, że każdy człowiek ma swoją godność” – wspominał Abp Skworc. Ojciec święty dodał też uwagę, by materia i pieniądz nie zwyciężały;  a w centrum działalności przemysłowej i gospodarczej zawsze pozostawał człowiek.

 

Biskupi opowiedzieli  też o trwającym w Metropolii Katowickiej – Roku Rodziny. Papież dowiedział się, że w tę inicjatywę włączone są różne środowiska oraz władze samorządowe, bez względu na podziały  polityczne.  „To była radosna informacja dla Ojca Świętego. Mówił nam, że powinniśmy wszyscy wspierać rodziny” – dodał abp Skworc.

 

źródła: opole.gosc.pl, episkopat.pl, archidiecezja.katowice.pl

 

oprac. /ps/

 

 ————————————————-

 

zobacz także:

 

Parafia w Bojanowie ma nowego proboszcza

Ksiądz Andrzej Styra oficjalnie objął parafię Chrystusa Króla w Bojanowie. Nabożeństwo odbyło się w niedzielę 9 lutego.

 

 

 

 

 

- reklama -

7 KOMENTARZE

  1. Redakcja posłużyła się kilkoma źródłami do napisania powyższej informacji, a i tak zrobiła błąd już w samym tytule, który jeszcze powtórzyła w dalszej informacji. Ad limina apostolArum? co to takiego? Nie ma być „a” ale „o” – apostolorum.

  2. a nie było tam mowy o ubustwie kościoła – instytucji która jak narazie rozbuchała się w bizancjum XXI w. ?????
    A biskupi nic o tym nie mówią, nie podając tego grzeszą czy też nie przeciw fundamentowi kościołą – przykazaniami ????

  3. Waść podpisał zdjęcie: „[i]W wizycie Ad limina Apostolorum wraz z całym Episkopatem wzięli udział arcybiskup Wiktor Skworc (archidiecezja katowicka, z lewej) oraz Wiktor Skworc (diecezja opolska, z prawej)[/i]”, a ja ciemniak mniemałem, że w Opolu na diecezjalnym tronie zasiada bp. Andrzej Czaja. Czyżby coś się zmieniło?

  4. Jak łatwo zauważyć, zaszła pomyłka. Takowe się zdarzają i zawsze reagujemy na sygnały czytelników zwracających uwagę na błędy, których – jakby się nie starać – nie da się uniknąć. W Opolu na diecezjalnym tronie zasiada bp Andrzej Czaja. Nic się nie zmieniło. Poza tym Skworc nie mógł być na zdjęciu i z prawej, i z lewej. Ale dzięki za spotrzegawczość.

  5. niedawno w Rzymie, widziałem Watykan – to, jak bogate jest to miejsce, ociekające złotymi zdobieniami, ogrody z fontannami, wielkie muzea watykańskie pełne najpiękniejszej sztuki światowe,etc. świadczy dla mnie jedynie o hiopkryzji całego kościoła głoszącego wiarę w ubóstwo. Wy oddajecie swoje małe pieniążki na tacę, a oni za to budują pałace.

  6. Ja też byłem i jakoś aż tyle tego ociekania złotem to nie widziałem. Jednak prawdą jest, że muzeum watykańskie skupia wiele cennych zabytków. Można się cieszyć, że te wspaniałe skarby wielkich artystów nie zostały zniszczone lub zagrabione ale że są dostępne dla społeczeństwa i że są pieczołowicie przechowywane, a to jak wiemy w przypadku każdego zabytku słono kosztuje.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj