Zamek przyjazny sztuce. Metaloplastyka Jarosław Chyca

Rzeźbione w metalu prace Jarosława Chyca postanowiono pokazać na tle pięknej gotyckiej ściany kaplicy zamkowej.

Specjalizujący się metaloplastyce Jarosław Chyc z Ozimka, mechanik z wykształcenia, ma już na koncie liczne wystawy swoich dzieł. – Dotychczasowa praca i umiejętności zawodowe które posiadam doskonale sprawdzają się w tej dziedzinie sztuki. Swoje prace wykonuję z metalu stosując techniki kowalskie, ślusarskie i spawalnicze. Szlifierki, spawarki czy pilniki to moje podstawowe narzędzia.

- reklama -

Z materiałem też nie ma problemów – wszystko co wykorzystuję to złom, któremu mam nadzieję nadaję bardziej przystępną formę – pisze o sobie. Chyc to samouk, zafascynowany działalnością plastyczną ojca. Tworzywu nadaje nową, atrakcyjną formę, wydobywając kształty, które – tylko z pozoru – nie są właściwe dla metalu. – Moje prace trudno wpisać w pewne kanony. Moje rzeźby to połączenie kreatywności, przeżytych emocji i wielkiej pasji.

 

 

 

 

 

Z nich rodzą się prace będące swoistym zapisem moich przeżyć, pewnego rodzaju pamiętnikiem. Poeci refleksje przelewają na papier, muzycy zapisują w nutach… ja buduję metafory z metalu – dodaje. Metal to ciężkie tworzywo do pracy. Na początku były więc małe formy dekoracyjne czy użytkowe, z miedzi i mosiądzu. – Robiłem je z myślą o moich najbliższych, wykorzystywałem jako prezenty dla nich – wspomina artysta. Następnie przyszedł czas na ekspresyjne rzeźby figuralne ze stali. Przedstawiały moje wyobrażenie walki Dobra ze Złem, Miłość i Prawdę, Ból i Fałsz.  
                               
Działalność docenili artyści plastycy. Jarosław Chyc jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa w Opolu. Zamierza się rozwijać w innych obszarach sztuki. – Posiadam ogromną chęć tworzenia także w innych materiałach, chciałbym spróbować swoich sił w drewnie czy kamieniu, co by mi umożliwiło dalszy rozwój twórczy. Od jakiegoś czasu olbrzymią przyjemność sprawia mi malowanie obrazów… lecz to tylko kolejna pasja – kończy. Prace Jarosława Michała Chyca można oglądać na Zamku Piastowskim w Raciborzu codziennie ( aż do 6 września), w godzinach od 10.00 do 18.00. Wstęp: 2 zł normalny, 1 zł ulgowy. Strona domowa www.jarekchyc.pl.

/publ.p/     

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj