Odtworzenia zabytkowego koła młyńskiego podjął się Franciszek Pawlik, właściciel tworkowskiego młyna.
7 października nowe, wykonane z dębowego drewna koło wodne zostało zamontowane, a 16 października odbyło się jego uroczyste uruchomienie. Na uroczystość przybył wójt gminy Grzegorz Utracki, mieszkańcy, dzieci z miejscowej szkoły oraz sąsiedzi młynarza z ulicy Młyńskiej. Po krótkiej części oficjalnej gospodarze zaprosili wszystkich na poczęstunek do młyna.
Zabytkowy młyn, który sprawuje swoją funkcję do dzisiaj jest własnością rodziny Pawlików, która z pokolenia na pokolenie przekazywała sobie tajniki pracy młynarza i wyrobu mąki. Sam młyn jest ciekawostką architektoniczną budownictwa drewniano-murowanego. Jego drewniany poprzednik powstał już 1703 roku, a został zastąpiony murowanym, zbudowanym w 1914 roku. Od tego czasu przeszedł wiele konserwacji i modernizacji, ale swą sprawnością i urokiem zachwyca do dziś.
Ponieważ wielkie drewniane koło młyńskie uległo już zniszczeniu, pan Pawlik przy współpracy i pomocy Urzędu Gminy złożył wniosek o dofinansowanie z Unii i wraz ze znajomymi stolarzami zrobił nowe koło dębowe, ponad 2-metrowe, które waży 600 kg.
Właściciel, pan Franciszek Pawlik, po uprzednim uzgodnieniu, nie tylko miele zboże na mąkę, ale również chętnie gości grupy zwiedzających z okolicy, a nawet z całego świata, o czym świadczą wpisy w pamiątkowej księdze. Z przyjemnością oprowadza i opowiada o zabytkowych urządzeniach, ponieważ oprócz młyna w skład obiektu wchodzi jeszcze młockarnia, a także wialnia służąca do czyszczenia zboża.
Z pewnością wiele czaru w zwiedzaniu Zabytkowego Młyna w Tworkowie wnosi sam właściciel. Pan Franciszek oprowadzając po młynie zaznacza z humorem: U mnie Unia Europejska jest już 300 lat. Woda płynie z Czech, prąd jest polski, maszyny i silniki są niemieckie, pasy transmisyjne angielskie, zegary szwajcarskie, a super wytrzymałe i giętkie pręty to bambus z Afryki.
Młyn w Tworkowie jest jednym z ostatnich czynnych młynów w Polsce, produkujących mąkę tradycyjnymi metodami.
„Odtworzenie zabytkowego koła młyńskiego” to projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
źródło: Urząd Gminy Krzyżanowice
publ. /ps/