Wyroby z Raciborza i okolic wyróżnione w Ogólnopolskim Programie Promocyjnym „Doceń polskie”.
Do udziału w audycie żywności organizowanym w ramach programu „Doceń polskie” dopuszczane są tylko wyroby z tzw. polskim akcentem – wytwarzane z polskich składników, na podstawie tradycyjnego przepisu lub na terenie naszego kraju. Pozytywna weryfikacja produktu umożliwia jego udział w audycie. Podczas przeprowadzonej ostatnio, piętnastej z kolei, certyfikacji członkowie Loży Ekspertów – grona specjalistów z branży spożywczej – ocenili wszystkie produkty starające się o zdobycie certyfikatu „Doceń polskie”.
– Noty przyznawane są za smak, wygląd oraz stosunek jakości wyrobu do jego ceny. Za każdy z tych trzech aspektów można zdobyć od 1 do 10 punktów. Wynik jest średnią ocen przyznanych przez członków Loży Ekspertów. Godło „Doceń polskie” jest nadawane tylko tym artykułom żywnościowym, które otrzymały minimum 7,5 punktu, z kolei te z maksymalnymi notami są honorowane także tytułem top produkt – wyjaśnia Marek Bielski, organizator Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. – Kryteria nadawania znaku promocyjnego są przejrzyste. Certyfikat „Doceń polskie” nie jest przyznawany przypadkowym propozycjom firm z branży spożywczej, ale sprawdzonym produktom. To rekomendacja, której konsumenci mogą zaufać – przekonuje M. Bielski.
Jednym z producentów, którego żywność została uhonorowana zaszczytnym certyfikatem jest „Społem” Powszechna Spółdzielnia Spożywców z Raciborza. Certyfikaty „Doceń polskie” i tytuły top produkt przyznano dwóm wypiekom z asortymentu tej firmy. Nagrodzone produkty to: chleb żytnio-razowy oraz chleb baltonowski.
Warto odnotować, że podczas XV audytu Loża Ekspertów pozytywnie oceniła także m.in. jaja kurze z asortymentu mieszczącej się w Bukowie Fermy Drobiu Janiczek. Jaja otrzymały certyfikat „Doceń polskie”, przyznano im także tytuł top produkt.
/publ.p/