9 kwietnia klasa III c wraz ze swoją wychowawczynią Magdaleną Stolarz, była na lekcji muzealnej w raciborskim muzeum. Lekcję bardzo ciekawie poprowadziła pani Julita Ćwikła, etnograf.Opowiedziała uczniom o zwyczajach związanych ze świętami wielkanocnymi panującymi na Raciborszczyźnie. Dzieci dowiedziały się, że palmy święcone w Niedzielę Palmową mają magiczną moc. Popularne było niegdyś zjadanie bazich kotków, co miało uchronić od bólu gardła. Gałązkami palmowymi uderzano też dzieci w ramię, żeby były zdrowe. Popularne było nawet powiedzenie „Palma bije, nie zabije, za 6 dni i 6 nocy, doczekamy Wielkanocy „.
W powiecie raciborskim pewną osobliwością są procesje konne oraz wędrujący po domach chłopcy z tragaczykami i kołatkami. Dawniej wierzono, że ten przed- świąteczny klekot odpędza złe czary ze wsi.
W poniedziałek wielkanocny w czterech miejscowościach Raciborszczyzny (Pietrowicach Wielkich, Bieńkowicach, Sudole, Zawadzie Książęcej) odbywają się tradycyjne, wielkanocne procesje konne. Są to obrzędy unikatowe w skali naszego kraju.
W drugiej części lekcji pani Julita Ćwikła zaprosiła klasę na wystawę ozdób wielkanocnych wykonanych przez dzieci pobliskich szkół. Były tam palmy wielkanocne, zdobione jajka i kartki.
Wycieczka bardzo się udała, a uczniowie poznali ciekawe zwyczaje świąteczne ziemi raciborskiej.