Kontrowersyjne, gorszące, zakazane książki, niepoprawne politycznie i obyczajowo do wypożyczenia w bibliotece. Tydzień Zakazanych Książek potrwa do 3 października.
Skarżą się na nie czytelnicy, uważając niektóre zawarte w nich treści za tak niebezpieczne, że gotowi są żądać ich zupełnego wycofania z księgarni i bibliotek. Mowa o książkach, które zasłużyły na „zaszczytne” miejsce w gronie Książek Zakazanych – niepoprawnych politycznie i obyczajowo, problematycznych, kontrowersyjnych, czy siejących zgorszenie.
Właśnie rozpoczął się Banned Book Week, czyli Tydzień Zakazanych Książek. Wydarzenie organizowane jest od 1982 przez Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy i ma na celu upublicznienie debaty o wolności słowa, tolerancji i prawa do wygłaszania własnych opinii. Do akcji tradycyjnie już przyłączyła się raciborska biblioteka, organizując wystawy książek zakazanych wraz z krótkimi opisami „przewinień” przez nie popełnionych. Książki można oczywiście wypożyczyć i w zaciszu domowym rozkoszować się… zakazanym owocem.
Jakie pozycje znajdują się na indeksie Książek Zakazanych? Buszujący w zbożu J.D. Salingera, Rok 1984 G. Orwella czy Lśnienie S. Kinga a z polskich m.in. Motory Emila Zegadłowicza, Inny świat Gustawa Herlinga-Grudzińskiego czy ostatnia powieść Andrzeja Żuławskiego Nocnik. Według najnowszych rankingów, aktualnie najdotkliwiej obrywa literatura dla nastolatków, ze względu na opisane w niej wulgarne lub destruktywne zachowania, przemoc w szkole czy nadmierne wyeksponowanie tematów seksualnych. Na tegorocznej liście Książek Zakazanych w USA znalazły się m.in. popularne także w Polsce książki Charlie S. Chboskego czy Chłopiec z latawcem K. Hosseiniego.
Tydzień Zakazanych Książek to świetna okazja do zainteresowania się ciekawymi przypadkami z historii literatury i zachęta do czytania, także książek, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej czy obyczajowej. Tydzień Zakazanych Książek potrwa do 3 października.
publ. /ps/