Kończy się sezon odwiedzin ogródków działkowych i nadchodzi czas ich kilkumiesięcznego uśpienia. Jednak dla złodziei i wandali to nie jest czas odpoczynku, dlatego warto przed zimą dobrze zabezpieczyć swoje mienie.
Kończy się kolejny sezon odwiedzin na terenie ogródków działkowych. Nadchodzi czas kilkumiesięcznego uśpienia. Jednak złodzieje i wandale nie śpią…
Policja radzi…
Minął już sezon ożywionych, letnich odwiedzin na terenie ogródków działkowych. Zapewne już tylko kilkanaście najbliższych dni właściciele poświęcą na ostatnie w tym roku prace porządkowe. Jednak później, jak co roku nastąpi kilkumiesięczny okres uśpienia. Niestety nie jest to „martwy” sezon dla wandali i amatorów cudzej własności, którzy zwłaszcza w tym okresie wykorzystują wielotygodniową nieobecność gospodarzy na posesjach. Właśnie w tym czasie na terenach ogródków działkowych najczęściej dochodzi do włamań, kradzieży oraz niszczenia mienia.
Nawet najskuteczniejsza Policja nie ochroni w pełni naszego mienia, jeżeli sami nie będziemy o nie dbali! Dla przypomnienia kilka podstawowych zasad, jak zabezpieczyć działkę przed włamaniem.
1) Na działce nie powinniśmy pozostawiać wartościowych przedmiotów podczas naszej nieobecności.
2) Zabezpieczmy należycie drzwi i okna w swoim domku, załóżmy dobre zamki.
3) Wskazane jest zanotować na kartce lub w podręcznym kalendarzyku marki i typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne (radio, telewizor, magnetowid, aparat fotograficzny, rower itp.) Te, które nie posiadają numerów, oznacz swymi inicjałami lub np. numerem telefonu albo datą urodzenia (w przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, że są naszą własnością).
4) Uważajmy na kręcących się w pobliżu działki ludzi. Zainteresujmy się nimi, zapytajmy kogo szukają, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą zaś spostrzeżenia mogą być przydatne Policji, gdyby doszło do włamania.
6) Sprawdzajmy tożsamość i wiarygodność obcych osób, przychodzących na działkę w sprawie odkupienia starych zegarów lub książek, niezbędnej naprawy urządzeń czy pomocy w jakimkolwiek innym zajęciu związanym z pracą na działce. Nie wpuszczajmy bez uzasadnionych powodów nieznanych osób. Z policyjnych doświadczeń wynika, że wiele kradzieży miało swój początek i źródło w nawiązywanych wcześniej tego typu kontaktach. Tacy niby-znajomi, nawet jeśli sami nie dokonują kradzieży, mogą przeprowadzać tzw. złodziejski wywiad i dzielić się ustaleniami z grupą, która dokonuje włamań.
publ. /ps/