Projekt budżetu obywatelskiego dla miasta Racibórz na 2016 rok jest w ostatniej fazie realizacji. Teraz głos mają mieszkańcy. To oni zdecydują, pomiędzy które inwestycje podzielone zostanie 1,5 mln zł. Mieszkańcy Raciborza głosować mogą w dniach 16-29 listopada na stronie www.raciborz.pl (zakładka – "Miasto", podstrona – "budżet obywatelski"), a osoby, które nie mają dostępu do komputera lub internetu, mogą oddać swój głos w punktach do głosowania (wykaz punktów dostępny na stronie www.raciborz.pl) oraz w Urzędzie Miasta Racibórz.
W głosowaniu mogą uczestniczyć osoby, które ukończyły 16 lat i są zameldowane na okres stały lub czasowy w Raciborzu. Każdy uprawniony do głosowania może oddać 1 głos na projekt lokalny właściwy dla swojej strefy zamieszkania i 1 głos na projekt ogólnomiejski. Należy pamiętać, aby podać swój nr PESEL do weryfikacji.
Projekty w zamierzeniach mają służyć wszystkim raciborzanom, a także mieszkańcom powiatu oraz przyczynić się do promocji miasta i regionu. Poza tym spełniają różnorodne funkcje, począwszy od poznawczej, edukacyjnej, rekreacyjnej, zdrowotnej, wypoczynkowej, a skończywszy na sportowej.
Ciekawym, a zarazem atrakcyjnym projektem wydaje się budowa wieży widokowej stalowej bądź drewnianej o pow. od 7 do 12 m.kw. na wzgórzu "Lipki" w Brzeziu, niezadaszonej o wysokości od 8 do 10 m. Taka budowla sprawiłaby, że mieszkańcy Raciborza i okolic mogliby rozplanować swoje wycieczki piesze lub rowerowe, których metą byłaby wspomniana wieża widokowa. W mieście brakuje takich miejsc, skąd można by było podziwiać okolicę, oddać się zadumie i powspominać przeszłość oraz bogatą historię księstwa opolsko-raciborskiego.
Innowacyjnym projektem wydaje się budowa groty solnej z kaskadą solankową w Aquaparku H2Ostróg. Jest to projekt ogólnomiejski, który ma na celu promować prowadzenie zdrowego stylu życia raciborzan. Ze względu na różne czynniki, takie jak: zanieczyszczenie powietrza, hałas, negatywne czynniki środowiskowe, zbudowanie groty z krystalicznej soli himalajskiej oraz soli Morza Martwego sprawi, że organizm się zregeneruje. Użyta w grotach sól wykazuje niezwykłe właściwości lecznicze, bowiem zawiera 80 proc. nieprzecenionych dla organizmu pierwiastków, m.in. redukujących stres, wzmacniających system immunologiczny organizmu, opóźniających proces starzenia się skóry, a także poprawiających koncentrację. Poza tym niesie za sobą poczucie zadowolenia i poprawia samopoczucie osobom starszym. Grota solna powinna służyć nie tylko dzieciom, młodzieży, ale także dorosłym i seniorom.
Ciekawym przedsięwzięciem wydają się pokazy i szkolenia w zakresie pomocy przedmedycznej, które miałyby być prowadzone na raciborskim Rynku oraz w SP 4, 13 i 15. Celem projektu jest zaktywizowanie mieszkańców i uczniów szkół podstawowych.
Nie lada gratką dla dzieci i młodzieży wydaje się budowa bezobsługowego kompleksu wspinaczkowego nad Odrą, który przylegałby do przystani kajakowej. Taka forma aktywnego spędzania czasu dla młodzieży zagwarantuje jej podniesienie adrenaliny, poczucie dreszczyku emocji, skądinąd może oderwać od komputera. Tak więc kompleks wspinaczkowy służyłby nie tylko wytrawnym i doświadczonym wspinaczom, ale i amatorom. Nie należy zapominać o osobach niepełnosprawnych, dla których szlak sensoryczny umożliwiłby im integrację społeczną z osobami w różnym wieku. Szlak, służący terapii, edukacji i rekreacji, będzie się składał ze stacji oddziałujących na strefy: wzrokową, słuchową, ruchową i dotykową. Innowacyjne urządzenia, "nowinki" techniczne mogą przyciągnąć raciborzan do parku. Aktywna forma spędzania czasu wolnego w zamierzeniach ma zacieśnić więzi między osobami w różnymi wieku, a także tymi ciężko doświadczanymi przez los.
Na koniec warto wspomnieć o drużynie futbolu amerykańskiego, która "krystalizuje" skład i kładzie nacisk na integrację młodych adeptów sportu z doświadczonymi zawodnikami. Wszystko to w duchu zdrowej sportowej rywalizacji, nie zapominając oczywiście o dyscyplinie. Promowanie sportu wśród raciborzan może przyciągnąć młodzież szkolną i urozmaicić jej czas wolny od nauki, a poza tym zachęcić ją do podejmowania się nowych wyzwań.
/ma/
Groty solne już w Raciborzu były. Nie przynosiły chyba dochodu, bo już ich nie ma.
Ale są jeszcze inne projekty, głosuj.