Wirtuoz akordeonu Richard Galliano wystąpił w koncercie w ramach X Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Zdjęcia>>
Niezwykły koncert miał miejsce w Raciborskim Centrum Kultury (2.12.2015), w którym Richard Galliano z towarzyszeniem Orkiestry Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietty Cracovii przenieśli słuchaczy w okres barokowej muzyki J.S.Bacha.
Richard Galliano, francuski artysta, jazzman, multiinstrumentalista i kompozytor, światowej klasy wirtuoz akordeonu. W świecie muzyki współczesnej znany jako niedościgniony mistrz interpretacji tang Astora Piazzolli. Autor płyty wydanej pod szyldem Deutsche Grammophon, na którą w całości złożyły się utwory Jana Sebastiana Bacha. Jak sam mówi jest to album będący „kwintesencją jego 45-letniego doświadczenia”. Ciekawostką jest ogromny respekt, jakim Galliano darzy twórczość Bacha i jej uniwersalizm. Pomimo fenomenalnego talentu improwizacyjnego, aranżując tę muzykę na akordeon, nie zmienił ani jednej nuty.
Richard Galliano, podczas koncertu w Raciborzu w ramach Festiwalu Gorczycki. Zdjęcia>>
Wirtuoz akordeonu wystąpił dziś w koncercie odbywającym się w ramach X Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. W programie usłyszeliśmy we wspólnym wykonaniu utwory Jan Sebastiana Bacha, m.in. Badinerie z II Suity orkiestrowej BWV 1067, Koncert skrzypcowy a-moll BWV 1041, Aria z III Suity orkiestrowej BWV 1068, Preludium z I Suity wiolonczelowej BWV 1007, V Koncert klawesynowy f-moll BWV 1056, Siciliana z II Sonaty na flet i klawesyn BWV 1031, Allemande z Partity na flet solo 1013, Koncert c-moll na skrzypce i obój BWV 1060, Kontrapunkt 1 ze Sztuki Fugi BWV 1080, Aria.
Koncert w Raciborzu był częścią Festiwalu Gorczycki, który od lat ma na celu promocję i propagowanie muzyki klasycznej- arcydzieł muzyki wokalno-instrumentalnej w doskonałym wykonaniu, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku muzycznego najwybitniejszego kompozytora okresu polskiego baroku – Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, urodzonego na ziemi śląskiej.
Głównym celem festiwalu jest tworzenie w oparciu o współpracę kilkunastu największych miast województwa śląskiego znaczącego festiwalu, który staje się jedną z najatrakcyjniejszych wizytówek kulturalnych Śląska w Europie. Od kilku lat na mapie koncertowej festiwalu znajduje Racibórz, dzięki czemu mieszkańcy mogą brać udział w ucztach muzycznych pokroju dzisiejszego koncertu. Sala RCK była niemal pełna.
Ireneusz Burek