Na półmetku Tygodnia Bibliotek, raciborska książnica zaprosiła swoich czytelników na spotkanie z Tadeuszem Cegielskim – historykiem, pisarzem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego.
Cegielski jest autorem powieści kryminalnych „Morderstwo w alei Róż”, „Tajemnica pułkownika Kowadły” oraz "Detektywa w krainie cudów”. Na początku zarekomendował swój najnowszy kryminał „Głowa”, którego premiera odbędzie się w najbliższą sobotę a także przybliżył tło swoich pierwszych powieści, w których, jako historyk, sięgnął po dramatyczne wydarzenia z kart powojennej historii Polski, opisując losy wysokich rangą oficerów po roku 1945 i funkcjonariuszów bezpieki po 1956.
Uczestnicy spotkania wzięli także udział w pasjonującej wędrówce po dziejach literatury i kultury XIX i XX wieku. Nie zawiedli się przede wszystkim fani literatury kryminalnej i detektywistycznej! Cegielski z niezwykła pasją przywołał sporo interesujących faktów i ciekawostek, zapoznał publiczność z "dekalogiem twórców kryminału" a przede wszystkim spojrzał na kryminał przez pryzmat przemian historycznych, społecznych i kulturowych, zachodzących w omawianym przedziale czasu.
Publiczność była ciekawa skąd, w opinii Cegielskiego, zachłyśniecie się w Polsce szwedzkim kryminałem, z kolei gość biblioteki nie omieszkał zapytać o preferencje czytelnicze swoich słuchaczy, polecając przy tym swoją faworytkę – Katarzynę Bondę.
– Książki Tadeusza Cegielskiego są dostępne są w raciborskiej bibliotece a wszystkich, którzy chcieliby jeszcze bardziej zgłębić fenomen literatury detektywistycznej, zapraszamy na sobotnie warsztaty literackie z Martą Matyszczak. Szczegóły w bibliotece – mówi Małgorzata Szczygielska, dyrektor MiPBP.
publ. /ps/
————————————————
zobacz także: