Niezwykłe Plomby pamięci w Raciborzu

Raciborskie Plomby Pamięci – wystawa, która boli i leczy. Przywraca miastu topograficzną prawdę. Wernisaż odbył się wczoraj w Raciborskim Centrum Informacji. Zobacz fotogalerię.

- reklama -

7 września w raciborskiej Galerii Obok przy ulicy Długiej odbył się wernisaż wystawy prac Bartłomieja Mielnika pt. Plomby pamięci. Artysta zaprezentował widzom niezwykłe połączenia aktualnych zdjęć Raciborza z elementami starej architektury miasta, która już nie istnieje. – Ta wystawa uzmysławia, przynajmniej mnie dlaczego wielu z nas trudno jest się utożsamić z tym miastem które jest jakieś dziwne i podziurawione – tymi słowami otworzyła wydarzenie Joanna Maksym-Benczew, dyrektor RCK.

 

Bartłomiej Mielnik Artysta Wystawa 2016 Racibórz

zobacz więcej zdjęć >> Niezwykłe Plomby pamięci w Raciborzu  >>

 

Wystawa przede wszystkim ukazuje jakie wielkie straty w 1945 roku poniósł Racibórz. Perły architektury, który zdobiły miasto można tylko podziwiać na starych pocztówka. Jednak precyzyjna praca Bartłomieja Mielnika przywróciła to co zapomniane. Zadanie artysty polegało na inkrustacji nowych fotografii przedwojenną zabudową. Na fotograficznych kompilacjach grafika komputerowego na nowo odżywa to, czego już nie ma: kamienice i świątynie. Puste przestrzenie wypełniają się pięknem dawnych stylów. Jak sam Mielnik podkreśla metoda, którą zastosowano, nie jest nowa, ale niezwykle cenna.

 

Plomby Pamięci Wystawa Racibórz Fotorelacja 2016

zobacz więcej zdjęć >> Niezwykłe Plomby pamięci w Raciborzu  >>

– Radość ogromna, 27 fotogramów, które mają szanse zostać w historii naszego miasta między innymi dlatego, że za zgodą autora Raciborskie Centrum Kultury postanowiło 5 wybranych kolaży fotograficznych uwiecznić na pocztówkach – nadmienia Marek Rapnicki, pracownik RCK. Jednak początkowym pomysłem Mielnika było tylko stworzenie aplikacji, w której przesuwając suwak oglądalibyśmy zdjęcie stare i nowe. W trakcie prac nad kolażami doszedł do wniosku, że nałożenie na dzisiejsze zdjęcie wizerunku budynku z przeszłości daje ciekawszy efekt. – Problemów nie było przy obróbce graficznej, tylko przy „wstrzeleniu się…” żeby być w tym samym miejscu, w którym był fotograf 100 lat temu – mówił podczas otwarcia wystawy artysta, dodając, że wykonanie niektórych prac wymagało kilkakrotnych odwiedzin tej samej lokalizacji.

 

Wernisaż Wystawa Plomby Pamięci Dawny Racibórz Fotorelacja 2016

zobacz więcej zdjęć >> Niezwykłe Plomby pamięci w Raciborzu  >>

Podczas wernisażu słowo o zniszczeniach Raciborza w roku 1945 roku oraz latach późniejszych wygłosił historyk Beno Benczew, pracownik katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Sam Bartłomiej Mielnik dziękował Henrykowi Sowikowi, za udostępnienie kolekcji pocztówek, których fragmenty posłużyły przy wykonaniu prac. Artysta złożył podziękowania także Szymonowi Stuchlemu, którego kancelaria prawna sponsorowała wydruk prac, a także Adrianowi Szczypińskiemu, który używając drona wykonał jedno ze współczesnych zdjęć miasta.

 

Galeria Obok RCK Racibórz Raciborskie Centrum Informacji Wystawa 2016                 zobacz więcej zdjęć >> Niezwykłe Plomby pamięci w Raciborzu  >>

Zainteresowanie wystawą było ogromne. Widzowie czekali na zewnątrz budynku w kolejce, aby móc zobaczyć pracy artysty. – To jest niezwykła, pierwsza taka wystawa w Raciborzu. Musiałam przyjść – zauważyła jedna z oglądających wystawę. Prace można oglądać w Galerii Obok w Raciborskim Centrum Informacji przy ulicy Długiej.

 

 

/jk/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj