Racibórz przepłacał za energię elektryczną

Drastyczne obciążenie budżetu samorządów groziło wielu gminom i innym jednostkom w naszym regionie. W niebezpieczeństwie był także Racibórz. Dostawca energii elektrycznej ogłosił „zaprzestanie działalności”, a dostawca rezerwowy zażądał wyższych opłat za prąd.

- reklama -

Aż 38 jednostek samorządu terytorialnego, samorządowych jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, samorządowych osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej z terenu województwa opolskiego i śląskiego stworzyło grupę, której celem był zakup energii elektrycznej na jak najkorzystniejszych warunkach. Znalazły się wśród nich m.in. gmina Racibórz, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu, raciborski SPZOZ, Raciborskie Centrum Kultury czy powiat raciborski.

 

 

Instytucją zamawiającą dostawy energii dla zrzeszonych w grupie podmiotów była gmina Kędzierzyn-Koźle. Przetarg na dostawy prądu w roku 2016 zakończył się we wrześniu 2015 r. Wzięły w nim udział cztery firmy: PGE Obrót S.A., ENERGA Obrót S.A., EcoErgia Sp. z o.o. oraz TAURON Sprzedaż Sp. z o.o. Najlepszą ofertę przedstawiła EcoErgia z siedzibą w Krakowie, proponując cenę niższą o ponad 475 000 zł od najwyższej opcji przedłożonej przez TAURON.
W październiku 2015 r. wszystkie jednostki organizacyjne powiatu zawarły z EcoErgią stosowne umowy. Od pierwszego stycznia 2016 r. firma EcoErgia rozpoczęła realizację powierzonego zadania. Jednak pod koniec czerwca okazało się, że spółka “zaprzestała działalności na rynku bilansującym”, co oznaczało utratę możliwości obrotu energią elektryczną.

 

 

– W lipcu i sierpniu 2016 r. do jednostek z terenu powiatu zaczęły napływać tzw. umowy sprzedaży rezerwowej – wyjaśnia Karolina Kunicka ze Starostwa Powiatowego w Raciborzu. – Wdrożenie sprzedaży rezerwowej ma na celu zabezpieczenie dostaw energii elektrycznej odbiorcy w przypadku, gdy jego dotychczasowy sprzedawca zaprzestanie sprzedaży. Sprzedawcą rezerwowym dla jednostek powiatu jest firma “Tauron Sprzedaż GZE Sp. z o.o.” Sprzedawca rezerwowy nie jest zobowiązany do stosowania stawek ustalonych w umowie z poprzednim sprzedawcą. W istocie stawki za sprzedaż rezerwową były wyższe od poprzednich.

 

 

Gminom, powiatom i innym podmiotom groziły poważne kłopoty finansowe. Podwyżka cen mogłaby bowiem obowiązywać aż do końca bieżącego roku. Na szczęście jednak lider grupy, gmina Kędzierzyn-Koźle, podjęła zdecydowane kroki w celu rozwiązania trudnej sytuacji, w której znaleźli się członkowie grupy. – Dzięki zaangażowaniu  miasta Kędzierzyn-Koźle, jednostki powiatu były na bieżąco informowane o działaniach jakie można podjąć by zminimalizować ewentualne straty finansowe tj. w szczególności skrócić do minimum okres trwania sprzedaży rezerwowej oraz dochodzić zadośćuczynienia od firmy EcoErgia. Lider wystąpił także do firmy Tauron z żądaniem obniżenia stawek za sprzedaż rezerwową. Poza tym miasto Kędzierzyn-Koźle zorganizowało i przeprowadziło dodatkowe zamówienie grupowe (w trybie zamówienia z wolnej ręki), które miało na celu wyłonienie sprzedawcy na okres do końca 2016 r. tj. na okres w jakim sprzedawcą miała być początkowo firma EcoErgia – tłumaczy Kunicka.

 

 

Działania  te umożliwiły podpisanie nowej, korzystnej umowy już 6 września 2016 r. Tym razem udało się uniknąć skandalu, ale może warto z tej historii wyciągnąć wnioski na przyszłość i pamiętać, że nie zawsze wybór najtańszej oferty jest najlepszym rozwiązaniem.

 

/kc/

Komentarz:
Jarosław Jurkowski
Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle, lider grupy zakupowej

Gmina Kędzierzyn-Koźle, odstępując  od umowy z poprzednim sprzedawcą, obciążyła go karami umownymi w wysokości kompensującej zwiększone okresowo opłaty za rezerwową sprzedaż energii elektrycznej. Jednocześnie, nie akceptując stawek sprzedaży rezerwowej ustalonych w taryfie  Tauron Sprzedaż sp. z o.o., działając w imieniu swoim i partnerów niezwłocznie rozpoczęła i  przeprowadziła negocjacje w ramach postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie zamówienia z wolnej ręki.
W wyniku ww. postępowania podpisano z Tauron Sprzedaż sp. z o.o.  umowę sprzedaży energii elektrycznej od daty jej podpisania do końca 2016 r. , w korzystnej cenie bardzo zbliżonej do ceny  ustalonej w obowiązującej uprzednio, rozwiązanej umowie na sprzedaż energii w roku 2016 przez firmę, która utraciła zdolność dalszej realizacji zamówienia.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj