Dożynki Województwa Śląskiego 2007

W tym roku wojewódzkie dożynki odbędą się 26 sierpnia w Koszęcinie w Powiecie Lublinieckim.

Uroczystości rozpoczną się mszą św. oraz korowodem dożynkowym. Głównym punktem części artystycznej będzie występ Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny. Zorganizowaną zostaną wystawy płodów rolnych i sprzętu rolniczego oraz pokazy gołębi. Najmłodsi będą mogli spędzić czas w wesołym miasteczku oraz obejrzeć zwierzęta w mini zoo.



Starostami Dożynek będą Stanisław Lerche oraz Brygida Pawełczyk. Stanisław Lerche jest jednym z wiodących rolników w gminie, posiada gospodarstwo rolne o powierzchni 172 ha. Specjalizuje się w produkcji zbóż, pasz, hodowli bydła mlecznego i opasowego oraz trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. Udziela się społecznie, dwukrotnie w ostatnich latach był radnym Gminy Koszęcin oraz Przewodniczącym Komisji Rolnictwa, zasiada od wielu lat w Radzie Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Koszęcinie.



Starościna – Brygida Pawełczyk prowadzi wraz z mężem gospodarstwo rolne o powierzchni 105 ha. Uprawia głównie mieszankę zbożową i kukurydzę. Specjalizuje się w produkcji mleka. Gospodarstwo posiada nowoczesny park maszynowy, zakupiony ze środków Unii Europejskiej. Gospodarstwo zdobyło szereg wyróżnień na szczeblu krajowym w konkursach: „Złota Wiecha” i „Rolnik, farmer roku”, wojewódzkim „Agrolinia” oraz gminnym „Estetyczna Zagroda”.



Organizatorami Dożynek są Marszałek Województwa Śląskiego, Starosta Lubliniecki, Wójt Gminy Koszęcin oraz Prezes Śląskiej Izby Rolniczej. Honorowy Patronat objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.



Gmina Koszęcin należy do jednej z największych i najatrakcyjniejszych pod względem turystycznym w Powiecie Lublinieckim. Liczy 11530 mieszkańców a jej obszar zajmuje 129 km2. Koszęcin jest otoczony lasami tarnogórsko-lublinieckimi i polami. Przez gminę prowadzą trasy i szlaki turystyczne, na których można zwiedzić zabytki kultury; pałace, zabudowy folwarczne, spichrze, stodoły, drewniane kościółki i kapliczki. W neoklasycystycznym pałacu pochodzącym z XVII wieku ma swoją siedzibę Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Atrakcją jest także rezerwat przyrody „Jeleniok -Mikuliny” rozciągający się na obszarze 44 ha. Północne obrzeża gminy obejmuje otulina Parku Krajobrazowego”Lasy nad Górną Liswartą.”



Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj