środa, 22 maja, 2024

Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

A to Polska właśnie. Zespół Pieśni i Tańca Śląsk w Raciborskim Centrum Kultury 19 maja

19 maja 18:00

60zł – 100zł
Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny w RCK

Całokształt widowiska stanowią ludowe pieśni i tańce, charakterystyczne dla poszczególnych regionów Polski, wzbogacone choreografiami tańców narodowych.

19 maja o godz. 18:00 w sali widowiskowej RCK RDK przy ul. Chopina 21 odbędzie się koncert pt. „A to Polska właśnie” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. S. Hadyny. Bilety w cenie 100 zł i 60 zł do nabycia w kasach RCK oraz na https://biletyna.pl/event/view/id/422488. Honorowane raciborskie karty: Senior 60+ i Rodzina+.

„A to Polska właśnie” to najbardziej znany program Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, przynoszący mu światowy rozgłos oraz splendor, ukazujący piękno kultury narodowej, jak i bogactwo spuścizny regionalnej. Całokształt widowiska stanowią ludowe pieśni i tańce, charakterystyczne dla poszczególnych regionów Polski, wzbogacone choreografiami tańców narodowych. Przeważającą część tego programu stanowią kompozycje lub opracowania muzyczne Stanisława Hadyny oraz układy choreograficzne Elwiry Kamińskiej – duetu twórców potęgi Śląska. W programie znajdują się popularne utwory Stanisława Hadyny, takie jak: „Karolinka”, „Szła dzieweczka”, „Hej, te nasze góry” oraz opracowania muzyczne takich tańców jak: „Trojak”, „Kujawiak-Oberek” czy „Polonez-Mazur”.

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek artystycznych w Polsce i na świecie. To instytucja kultury o ogromnych możliwościach wykonawczych, realizująca ok. 200 koncertów rocznie. Zespół tworzy ponad stuosobowy skład artystyczny: chór, balet i orkiestra. Wielki Ambasador Polski na świecie zrealizował ponad 9 tys. koncertów dla przeszło 27 mln widzów w 44 krajach pięciu kontynentów. W repertuarze posiada kilkanaście programów artystycznych – od wielkich widowisk przynoszących barwną i dynamiczną panoramę folkloru wszystkich regionów kraju, poprzez koncerty edukacyjne, aż po prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej. Biorąc pod uwagę dzisiejsze niezliczone nagrody (w tym Fryderyk 2023), bogactwo repertuaru, kilkanaście wydanych płyt i około 200 corocznie wykonanych koncertów, widać wyraźnie, jak bardzo pracował nad dążeniem do perfekcji i najwyższej maestrii przez 70 lat. Wydany w 2021 r. wspólny album ZPiT Śląsk i Miuosha „Pieśni współczesne” otrzymał tytuł podwójnej Platynowej Płyty oraz trzy nagrody Fryderyk. Od maja 2017 r. zespół jest Instytucją Kultury Samorządu Województwa Śląskiego współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

oprac. /kp/

Details

Date:
19 maja
Time:
18:00
Cost:
60zł – 100zł
Event Category:
Event Tags:
, , , ,

Organizer

Raciborskie Centrum Kultury
Phone
32 415 31 72
Email
rck@rck.com.pl
View Organizer Website

Venue

Raciborskie Centrum Kultury
Raciborskie Centrum Kultury
Racibórz, Śląskie 47-400 Polska
+ Google Map

– reklama –

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -

Polecane

- Reklama -

Najnowsze