Akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku w Raciborzu 26 stycznia
26 stycznia 13:00 - 17:00
FreeRejestracja jako potencjalny dawca szpiku to szybki i nieskomplikowany proces – wystarczy wypełnić krótką ankietę i pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka.
Fundacja DKMS po raz jedenasty bierze udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, dając szansę na dołączenie do grona potencjalnych dawców szpiku. W ramach finału WOŚP, który odbędzie się 26 stycznia w Raciborzu odbędzie się specjalna akcja rejestracyjna. Chętni będą mogli zgłosić się do charakterystycznego czerwonego namiotu na rynku w godz. 13:00-17:00.
– Rejestracja jako potencjalny dawca szpiku to szybki i nieskomplikowany proces – wystarczy wypełnić krótką ankietę i pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka. Całość zajmuje zaledwie kilka minut. Tymczasem w Polsce co 40 minut ktoś słyszy diagnozę nowotworu krwi. Dla wielu pacjentów jedyną nadzieją na powrót do zdrowia jest przeszczepienie komórek krwiotwórczych. Twoja decyzja może być dla takiej osoby jedyną szansą na życie – podkreślają wolontariusze z Raciborza, zachęcając do rejestracji.
Proces rejestracji jest prosty i dostępny dla każdego, kto spełnia kilka wymogów: ma od 18 do 55 lat, jest w dobrym stanie zdrowia i nie zmaga się z nadwagą. Całość obejmuje zapoznanie się z zasadami, wypełnienie formularza oraz pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka. – Warto pamiętać, że rejestracja to dopiero pierwszy krok. Potencjalni dawcy powinni być świadomi swojej decyzji i gotowi do działania, gdy nadejdzie potrzeba – zaznaczają wolontariusze.
Fundacja DKMS to organizacja non-profit, która od 2008 r. działa w Polsce, prowadząc walkę z nowotworami krwi oraz chorobami układu krwiotwórczego. Jej misją jest zapewnienie każdemu pacjentowi na świecie, który potrzebuje przeszczepienia komórek macierzystych, szansy na znalezienie zgodnego dawcy. Znalezienie odpowiedniego dawcy bywa jednak trudnym zadaniem, ponieważ chorzy nie zawsze mogą liczyć na pomoc najbliższych – a to nie zależy od ich dobrych chęci. Szansa, że rodzeństwo odziedziczy taki sam układ genów HLA, wynosi zaledwie 25%. Z tego powodu większość transplantacji allogenicznych przeprowadzanych jest z udziałem dawców niespokrewnionych. Każda nowa osoba w bazie zwiększa szanse na odnalezienie genetycznego bliźniaka dla osób w potrzebie. – Zarejestruj się jako potencjalny dawca szpiku i pomóż ratować życie. Jedna decyzja, kilka minut – a dla kogoś to całe życie – apelują wolontariusze.
Czytaj także: 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Raciborzu 25-26 stycznia
oprac. /kp/
– reklama –