- This event has passed.
Narodowe Czytanie z prof. Jerzym Bralczykiem i Dariuszem Kowalskim na Zamku Piastowskim 7 września
7 września 2024 18:00
FreeFragmenty „Kordiana” Juliusza Słowackiego przeczytają osoby znane z życia publicznego. Zaplanowano też rozmowy z prof. Jerzym Bralczykiem oraz koncert Dariusza Kowalskiego i Klaudiusza Jani.
7 września o godz. 17:00 Zamek Piastowski w Raciborzu po raz kolejny będzie miejscem spotkania z literaturą w ramach Narodowego Czytania. W tym roku wybrano dramat Juliusza Słowackiego „Kordian”. Wśród osób, które zaprezentują fragmenty, znajdą się m.in. wicestarosta Ewa Lewandowska, przewodniczący Rady Miasta Mirosław Lenk, rektor Akademii Nauk Stosowanych dr Paweł Strózik czy dr Sławomir Janowski. W rolę Kordiana wcieli się Andrzej Tomczyk. W przedsięwzięciu bierze udział grupa Fortissimo pod kierunkiem Teresy Okaj, która też przygotowuje czytających. O oprawę muzyczną czytania zadba Łukasz Porwoł.
Po tej części wieczoru zaplanowano prelekcję oraz rozmowy z prof. Jerzym Bralczykiem – wybitnym językoznawcą, a zwieńczeniem wieczoru będzie koncert słowno-muzyczny w wykonaniu Dariusza Kowalskiego i Klaudiusza Jani. Wstęp bezpłatny.
Dodatkowo 7 września o godz. 14:30 prof. Jerzy Bralczyk spotka się z młodzieżą raciborskich szkół oraz polonistami w II LO im. Adama Mickiewicza, gdzie wspólnie z uczestnikami będzie zgłębiał tajniki języka polskiego.
Jerzy Bralczyk to uznany językoznawca, specjalista w dziedzinie języka polskiego, autor wielu popularnych książek i częsty gość programów radiowych oraz telewizyjnych. Urodził się 23 maja 1947 r. w Ciechanowie, a tytuł profesora zwyczajnego uzyskał w 2000 r. Znany z takich publikacji jak „Słowo o słowie” oraz „Kiełbasa i sznurek” Jerzy Bralczyk od lat popularyzuje wiedzę o języku polskim. Jego prace oraz wystąpienia cieszą się niezmiennym uznaniem zarówno wśród specjalistów, jak i szerokiej publiczności.
Dariusz Kowalski to aktor z ponad 30-letnim doświadczeniem w teatrze, filmie, telewizji i radiu, a także scenarzysta i reżyser. Jego kariera rozwijała się pod okiem wybitnych reżyserów polskiego teatru. Ukończył Wydział Aktorski Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie w 1990 r., a także Pedagogikę na Uniwersytecie Warszawskim. Jego wieloletnia obecność na scenie i w mediach uczyniła go rozpoznawalną postacią polskiej kultury.
Klaudiusz Jania, doktor nauk muzycznych, jest wszechstronnie utalentowanym muzykiem – pianistą, kompozytorem, aranżerem i organistą. Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach, a obecnie wykłada na tej uczelni. Jest pierwszym organistą w Bazylice Piekarskiej i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej „Reginae Silesiae Gloria”. Jego działalność obejmuje współpracę z wieloma orkiestrami i chórami, zarówno w Polsce, jak i za granicą.
oprac. /kp/
– reklama –