poniedziałek, 28 października, 2024

Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Pokaz filmu dokumentalnego pt. „Wrócimy do Polski” w DK Strzecha 17 września

17 września 12:30

Free

Główni bohaterowie filmu to dwoje polskich nauczycieli i kapłan wywiezieni w 1940 r. w głąb ZSRR, którzy w skrajnie trudnych warunkach zorganizowali naukę dla polskich dzieci.

W rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę oraz w związku z obchodami Dnia Sybiraka Raciborskie Centrum Kultury zaprasza 17 września o godz. 12:30 do RCK DK Strzecha przy ul. Londzina 38 na pokaz filmu dokumentalnego pt. „Wrócimy do Polski” i spotkanie z jego reżyserem – Henrykiem Jureckim. Wstęp wolny.

Główni bohaterowie filmu to dwoje polskich nauczycieli i kapłan wywiezieni w 1940 r. w głąb ZSRR. Ich drogi życiowe zeszły się w dalekim Kazachstanie, w pobliżu granicy z Chinami. W skrajnie trudnych warunkach zorganizowali naukę dla 65 polskich dzieci, chroniąc je przed utratą tożsamości narodowej, religijnej i kulturowej. W chwili największej próby, zachowali wielkość ducha.

Film opiera się na faktach udokumentowanych i opisanych przez naocznych świadków:
– Stanisław Błoński – przed wojną był inspektorem szkolnym w Tarnopolu. W 1939 r. aresztowali go Sowieci i wywieźli do obozu pracy w Norylsku. Po ataku Niemiec na ZSRR został zwolniony z łagru i odnalazł swoją rodzinę w Kazachstanie. Błoński, widząc dzieci pozostawione bez możliwości intelektualnego rozwoju, zorganizował nauczanie i utworzył pierwszą polską szkołę. Pomimo braku papieru i atramentu szkoła funkcjonowała bardzo dobrze. Po odkryciu grobów katyńskich w 1943 r. Związek Radziecki zerwał stosunki dyplomatyczne z Rządem Polskim w Londynie i zmuszał Polaków do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Stanisław Błoński odmówił. Został aresztowany i trafił do łagru. Zmarł z wycieńczenia.
– Ludwika Kownacka była doktorem filozofii w zakresie polonistyki we Lwowie. Została wywieziona z matką do Kazachstanu. Tam wraz ze Stanisławem Błońskim założyła szkołę i w klasie licealnej uczyła polską młodzież. Pisała dodające otuchy wiersze, których Polacy uczyli się na pamięć. Z powodu odmowy przyjęcia sowieckiego obywatelstwa została wywieziona do łagru w Swierdłowsku, gdzie zmarła na zapalenie płuc.
– Tadeusz Fedorowicz – ukończył studia prawnicze we Lwowie. W 1936 r. przyjął święcenia kapłańskie. W 1940 r. dobrowolnie i za zgodą przełożonych dołączył do transportu Polaków wywożonych na Sybir. Tam pracował przy wyrębie lasu i organizował potajemne msze. Po zwolnieniu z łagru dostał się do Armii Andersa. Trafił do Kazachstanu. Nauczał dzieci religii i czynił posługę duszpasterską dla rodzin polskich zesłańców. Ks. Fedorowicz nie przyjął obywatelstwa radzieckiego i został aresztowany. Oskarżono go o szpiegostwo i kontrrewolucję. Uwolniony został dopiero po powstaniu armii Berlinga, gdzie w celach propagandowych zgodzono się na wojskowych kapelanów. Wrócił do Polski w 1944 r.

Henryk Jurecki to niezależny realizator filmów. Pierwsze filmy realizował na początku lat 80. na taśmie celuloidowej. Działał w Akademickim Klubie Filmowym we Wrocławiu. Na początku lat 90. współtworzył pierwszą w Europie Wschodniej prywatną telewizję „ECHO”. Realizował filmy dokumentalne dla TVP1 i TVP2 oraz wiele reportaży do programu „Ekspres Reporterów”. Współpracował z TVP Polonia i TVP Wrocław. Jego film dokumentalny pt. „Cud” jako jeden z 10 najciekawszych Telewizja Polska wytypowała do udziału w Polish Film Festival in America w Chicago. W 2016 r. Henryk Jurecki zdobył w Gdyni nagrodę główną na Festiwalu Filmowym Niepokorni Niezłomni Wyklęci za film pt. „Hieronim Bednarski. Wyklęty z czerwonej wsi”. W 2023 r. na 38. Festiwalu Maksymiliany we Wrocławiu film „Wrócimy do Polski” zdobył nagrodę publiczności w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny.

oprac. /kp/

Details

Date:
17 września
Time:
12:30
Cost:
Free
Event Category:
Event Tags:
, , , ,

Organizer

Raciborskie Centrum Kultury
Phone
32 415 31 72
Email
rck@rck.com.pl
View Organizer Website

Venue

Dom Kultury Strzecha w Raciborzu
Londzina 38
Racibórz, śląskie 47-400 Polska
+ Google Map
Phone
32 415 32 14
View Venue Website

– reklama –

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -

Polecane

- Reklama -

Najnowsze