Wernisaż wystawy „Sąsiedzi. Od narodzin aż po śmierć. Fotografie Franciszka Lepicha z Oleszki” w Muzeum w Raciborzu 7 lutego
7 lutego 18:00
FreeZdjęcia przedstawiają życie społeczności wiejskiej na Śląsku Opolskim, ukazując codzienne zajęcia, rodzinne obrzędy oraz architekturę wsi w okresie międzywojennym.
7 lutego o godz. 18:00 w Muzeum w Raciborzu odbędzie się wernisaż wystawy „Sąsiedzi. Od narodzin aż po śmierć. Fotografie Franciszka Lepicha z Oleszki” o mieszkańcach opolskich wsi: Oleszka, Jasiona i Żyrowa. Wystawa ta to także opowieść o powiecie raciborskim.
Wystawa prezentuje wielkoformatowe powiększenia fotografii powstałych na podstawie szklanych negatywów z lat 20.–40. XX w. Ich autorem był Franciszek Lepich (1909–2000), mieszkaniec wsi Oleszka w gminie Zdzieszowice, fotograf-amator. Przez wiele lat jego twórczość pozostawała zapomniana, dopiero w 2016 r. w domu jego syna, Bertholda Lepicha, odkryto 750 szklanych negatywów, które dzięki staraniom członków lokalnego Stowarzyszenia „Nasze Dziedzictwo” z Żyrowej zostały zabezpieczone i zdigitalizowane.
Wystawa powstała dzięki zaangażowaniu Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, które w 2021 r. opracowało projekt współfinansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Samorząd Województwa Opolskiego. W efekcie zaprezentowano 100 fotografii Franciszka Lepicha o wyjątkowej wartości artystycznej i dokumentalnej. Zdjęcia przedstawiają życie społeczności wiejskiej na Śląsku Opolskim, ukazując codzienne zajęcia, rodzinne obrzędy oraz architekturę wsi w okresie międzywojennym.
Koordynatorką projektu i kuratorką wystawy jest Magdalena Górniak-Bardzik z Muzeum Wsi Opolskiej. Integralną częścią ekspozycji jest film dokumentalny o twórczości Lepicha, w którym występują jego dzieci wspominające ojca oraz eksperci: dr hab. Teresa Smolińska, prof. Uniwersytetu Opolskiego, oraz prof. dr hab. Marek Szyryk, artysta fotografik i wykładowca Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Omawiają oni historyczne i artystyczne znaczenie odkrytych fotografii.
Wystawa „Sąsiedzi. Od narodzin aż po śmierć” to także opowieść o powiecie raciborskim. Obrazy uchwycone przez Franciszka Lepicha znajdują swoje odpowiedniki w kulturze lokalnych wsi, takich jak podobne stroje, architektura czy obrzędy. Ciekawostką jest fakt, że Muzeum w Raciborzu posiada 70 szklanych negatywów z lat 30. XX w. autorstwa Antoniego Buczka z Tworkowa, które są wykorzystywane w różnych ekspozycjach i zajęciach edukacyjnych. Może w przyszłości doczekamy się prezentacji całej kolekcji?
Wystawę można będzie oglądać do końca marca 2025 r.
oprac. /kp/
– reklama –