Koniec podstawówki

Już 1 kwietnia o godzinie 9.00 uczniowie klasy szóstej szkoły podstawowej przystąpią do powszechnego i obowiązkowego sprawdzianu kończącego drugi (klasy IV-VI) etap edukacji. Przystąpienie do sprawdzianu, bez względu na jego wynik, jest warunkiem ukończenia szkoły. Dodatkowy termin sprawdzianu dla uczniów, którzy z przyczyn losowych bądź zdrowotnych nie przystąpili do sprawdzianu albo przerwali go w dniu 1 kwietnia wyznaczono na 15 czerwca 2004 roku o godz. 9.00.Celem egzaminu po szkole podstawowej jest sprawdzenie poziomu umiejętności niezbędnych na wyższym etapie kształcenia, tj. w gimnazjum. Ma on formę testu i ocenia (w skali punktowej) umiejętności w zakresie: czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji, wykorzystywania wiedzy w praktyce. Każdą z tych umiejętności należy traktować ponadprzedmiotowo. Sprawdzian poprawia i ocenia zespół egzaminatorów spoza szkoły.

Przed każdym egzaminem nawet solidnie przygotowani uczniowie trochę się boją. Dobrze jeśli ogarniający stres wpływa mobilizująco, niedobrze, gdy podczas sprawdzianu poziom stresu jest zbyt niski i nic się nie chce, jeszcze gorzej, gdy stres narasta do tego stopnia, że aż paraliżuje. Do każdego stresującego sprawdzianu należy się przygotować, dlatego zdenerwowanemu szóstoklasiście radzimy:

- reklama -

Po pierwsze. Nie martw się. Jeśli doszedłeś do szóstej klasy, to raczej masz pewne pokłady wiedzy. (Pytanie tylko, czy wystarczające?)

Po drugie. Nie ucz się na ostatni moment. To i tak nic nie da, bo sprawdzian dotyczy umiejętności nabywanych przez lata nauki szkolnej. Lepiej idź z psem na spacer. Nie masz psa? Nie wpadaj w panikę. Możesz wyjść z kimkolwiek z rodziny. Poćwicz argumentowanie, jedną z umiejętności badanych na sprawdzianie. Jeśli przekonasz rodzinę do wyjścia z domu, to na pewno na sprawdzianie pójdzie ci jak z płatka.

Po trzecie. Zamiast rozmyślać nad sprawdzianem, przygotuj niezbędne dokumenty, np. legitymację szkolną, przybory do pisania (koniecznie sprawdź, czy długopis dobrze pisze) i wymagany uroczysty strój szkolny.

Po czwarte. Obiecaj sobie, że po sprawdzianie pójdziesz w nagrodę np. na lody lub do McDonalda. Wtedy czekanie na obiecaną przyjemność osłodzi trudy przedpołudnia.

Po piąte. W dniu sprawdzianu, zanim wyjdziesz z domu, zjedz lekkie śniadanie. Dobrze jest też zjeść czekoladę z orzechami, (np. nutella) ze względu na bogactwo magnezu, który ma dobroczynny wpływ na szare komórki. Nie objadaj się. Stres może spowodować kłopoty z żołądkiem. Jeśli jednak cię zaboli, wypij herbatkę ziołową. Nie zażywaj żadnych leków, po których możesz być senny i zobojętniały.

Po szóste. Na sprawdzianie czytaj uważnie polecenia, bo zawierają wiele wskazówek i odpowiadaj tylko na to, o co pytają, bo tylko to będzie oceniane.

Po siódme. No właśnie. Przecież masz więcej niż jedną szarą komórkę. Skoro masz ich tak dużo, jak podają medyczne źródła, to na pewno zdobędziesz maksymalną liczbę punktów.
Kolejne. Przesądni w noc przed sprawdzianem wkładają książki pod poduszki. Niestety ta metoda w tym przypadku się nie sprawdzi, bo musiałbyś spać na stercie książek z całej podstawówki. Przesądni również nie dziękują za życzenia powodzenia, nie strzygą włosów na kilka dni przed sprawdzianem, bo wraz z włosami odchodzi rozum, każą się kopać przed wyjściem z domu, zabierają talizman.

Na koniec. Nie martw się, to tylko kolejny sprawdzian, tyle że w większym towarzystwie.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here