Ekologicznie poproszę

Tegoroczna akcja „Sprzątania świata” odbywa się w dniach 17 – 19 września. Jest to już XI akcja w Polsce. Rozpoczęła się w 1989 r. w Austalii za sprawą żeglarza Iana Kiernana. Od 1993 r. „Clean up the world” jest akcją światową i obejmuje swym zasięgiem coraz więcej państw.


W Polsce „Sprzątanie świata” rozpropagowała pani Mira Stanisławska – Meysztowicz, która wielokrotnie gościła w Raciborzu. Tegoroczne hasło akcji „Sprzątanie świata” brzmi „Ekologicznie poproszę” postarajmy się do niego dostosować.
Co roku do sprzątania stają miliony uczestników, a efektem akcji są tysiące ton śmieci


i odzyskanych surowców wtórnych oraz wzrastająca świadomość społeczeństwa.


Przede wszystkim sprzątajmy wokół siebie! Segregujmy odpady i ograniczmy ich ilość -liczby mówią same za siebie:
  • Według szacunkowych danych na wysypiskach w całym kraju znajduje się 2 miliardy ton odpadów przemysłowych i 4 miliony ton odpadów komunalnych. Polskie śmieci zgromadzone w jednym miejscu stworzyłyby wzgórze o średnicy kilometra i wysokości dwukrotnie wyższej niż Mount Everest!  • PET – to skrót nazwy znanego tworzywa sztucznego, którego pełna nazwa brzmi politereftalan etylenu. Potocznie określa się tym mianem także popularną butelkę plastikową. Szacuje się, że co miesiąc na wysypiska śmieci trafia co najmniej 10 tys. ton PET -ów, a jedna tona to około 23000 butelek. Łatwo więc obliczyć, że rocznie wyrzucamy do śmieci prawie 2 miliardy 760 milionów butelek, o objętości równej dwóm Pałacom Kultury i Nauki.  • Wyrzucane na całym świecie butelki typu PET, ustawione jedna na drugiej utworzyłyby wieżę


o wysokości 28 milionów kilometrów, co stanowi 73 – krotną odległość Ziemi od Księżyca.
  • Na zakupy zabieraj torbę płócienną lub koszyk. Do pakowania żywności używaj papieru lub szkła. Unikaj opakowań jednorazowych!  • Dzięki segregacji odpadów możemy do 40 % zmniejszyć ilość składowanych odpadów. Jeżeli ze śmieci uda nam się wyodrębnić biomasę – objętość odpadów zmniejszymy o kolejne 30 %. właściwie prowadzona gospodarka odpadami spowoduje, że na komunalne wysypisko trafi zaledwie 30 % obecnie wyrzucanych śmieci, co znacznie wydłuży czas jego eksploatacji.


/oprac. A. Grabiec/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here