Katarzyna Halfar
Temat lekcji: Gość w dom-telewizor milczy!
Scenariusz lekcji j.polskiego w kl. VI
Cele ogólne:
Zapoznanie z wierszem P.Bosmansa „Zawsze jesteś mile widziany”.
Kształcenie umiejętności korzystania ze słowników.
Kształcenie umiejętności pracy w grupie.
Cele szczegółowe:
UCZEŃ:
czyta tekst ze zrozumieniem
określa główną myśl utworu
wypowiada się na zadany temat
zna przysłowia o gościnności
korzysta ze „Słownika synonimów
rozumie, na czym polega świadome korzystanie z telewizor
METODY:
Praca w grupach, praca z książką, scenki dramowe, debata, mapa mentalna, burza mózgów.
POMOCE DYDAKTYCZNE:
słowniki, plansza, podręcznik, „Księga przysłów”
TOK LEKCJI
1 Rozmowa wstępna o domu (Jaki jest twój dom?).
2 Tworzenie mapy mentalnej wokół słowa „gościnność’’.
3 Praca ze „Słownikiem synonimów”- uzupełnianie mapy mentalnej.
4 Czytanie wiersza P.Bosmansa „Zawsze jesteś mile widziany”
5 Wyszukiwanie wersów, wyjaśniających, czym jest gościnność.
6 Przypomnienie przysłów o gościnności („Gość w dom-Bóg w dom”)
7 Zapis części tematu ,,Gość w dom…” oraz kilku przysłów do zeszytu.
8 Praca w parach- przygotowanie scenki „Przychodzi gość do domu”.
9 Prezentacja scenek.
10 Praca ze „Słownikiem wyrazów obcych”: wyjaśnienie pojęć bon ton, savoire-vivre oraz tworzenie poprawnych zwrotów i wyrażeń (np. przestrzegać savoire-vivre’u).
11 Rozmowa o roli telewizora w domu. (Czym jest dla domowników?)
12 Głośne czytanie tekstu A. Kani „Gość w dom”.
13 Uzupełnienie tematu: telewizor milczy.
14 Wprowadzenie debaty: TELEWIZJA SZKODZI CZY POMAGA DOMOWNIKOM?
15 Podsumowanie debaty.
16 Zapisanie wniosku z debaty – pozostałej części tematu „… telewizor milczy”.
17 Praca w grupach- redagowanie kilku zasad właściwego korzystania z telewizji.
18 Omówienie pracy w grupach.
19 Praca domowa – Zapisz zasady właściwego korzystania z telewizji.
DEBATA (zadania dla grup)
GRUPA 1
Zapiszcie argumenty przemawiające za tym, że TELEWIZJA SZKODZI DOMOWNIKOM.
Wybierzcie swego rzecznika, który przedstawi argumenty.
Wybierzcie też sekundanta Waszego rzecznika.
Czas:10 min.
GRUPA II
Zapiszcie argumenty przemawiające za tym, że TELEWIZJA POMAGA DOMOWNIKOM
Wybierzcie swego rzecznika, który przedstawi argumenty.
Wybierzcie też sekundanta rzecznika.
Czas: 10 min.
ZADANIA OSOBY PROWADZˇCEJ DEBATĘ
1 Udziela głosu rzecznikowi grupy 1.
2 Udziela głosu rzecznikowi grupy 2.
3 Sekundant grupy 1 stara się obalić argumenty rzecznika grupy 2.
4 Sekundant grupy 2 stara się obalić argumenty rzecznika grupy 1.
5 Zwraca się do publiczności: Czy ktoś chce zabrać głos?(ok. 1 min.)
6 Zarządza głosowanie publiczności – TELEWIZJA SZKODZI czy TELEWIZJA POMAGA .
Opracowała mgr Katarzyna Halfar
nauczycielka j. polskiego w SSP15 w Raciborzu
Scenariusz lekcji języka polskiego jest załącznikiem do artykułu „Metody aktywizujące na lekcjach języka polskiego”.
To naprawdę warta polecenia pozycja. W przystępny i bardzo interesujący; a zarazem rzetelny sposób ukazuje dzieje Śląska.
Na 14 stronie Autor cytuje wiersz naszej rybnickiej poetki – Janiny Podlodowskiej – to ten, którego autora nie zna.
Polecam!
Super, że w szkole jest nowa pracownia komputerowa i od września nauka na informatyce będzie lepiej wyglądała, ale szkoda, że to dopiero teraz kiedy kończymy szkołę….
Zgadza sie, szkoda tylko ze tak pozno…. Zycze powodzenia szkole ;]
My mielismy lipne kompy, zreszta tylko co trzeci dzialal, a i tak sie wieszal, wiec teraz niech inni kozystaja, tylko szkoda ze my juz wychodzimy…
No to teraz dzieci sobie poekspią…xD Szkoda że dopiero teraz takie kompy dali, jak już ze szkoły wychodzimy
No, zgadzam sie z Toba KOstek, my mielismy zlomy, nie kompy… I to takie ktore juz nie dzialaly…
A co ja mam powiedzieć? Ja G2 skończyłam 4 lata temu… Ale w ZSE też są takie kompy ;]