Raport z akcji na rzecz środowiska lokalnego

Na 250 dzieci przebadanych w ramach akcji „O zdrowy uśmiech dziecka” żadne nie było wolne od próchnicy.

Do problemów zdrowotnych rozpowszechnionych masowo wśród dzieci
i młodzieży należy próchnica zębów i choroby przyzębia.
Próchnica zębów z uwagi na szkody i cierpienia jakie wywołuje u każdego prawie człowieka oraz ze względu olbrzymią frekwencję uważana jest za chorobę społeczną. Fakt ten potwierdziły nasze badania.


Badaniem objęto dzieci uczęszczające do pierwszych klas raciborskich
szkół podstawowych. Przebadano 250 dzieci, edukacją profilaktyczną stomatologiczną objęto 400 dzieci( oprócz pierwszaków, przedszkolaki- zerówka).
Wynik jest zatrważający- żadne dziecko nie było wolne od próchnicy. Zmusza nas to do zastanowienia się nad oświatą zdrowotną, która przecież jest prowadzona w szkołach, a wyniki są gorzej niż mierne. Z pewnością nie możemy tego podsumować jako wynik źle funkcjonującej służby zdrowia, ponieważ są 3 podejścia zapobiegania próchnicy: na poziomie społeczeństwa, profesjonalnym, domowym.
Pierwsza strategia polegająca na edukacji całej populacji, na stosowaniu szeroko zakrojonych programów profilaktycznych czy na pewno jest w sposób jasny i zrozumiały przekazywana społeczeństwu?
Najtańszym i najbardziej rozpowszechnionym sposobem walki z próchnicą powinna być profilaktyka domowa tzn. zmiana nawyków żywieniowych, utrzymywanie prawidłowej higieny j. ustnej, stosowanie żeli i tabletek z fluorem.
Metoda profesjonalna, jako najdroższy sposób zapobiegania próchnicy,
powinna być stosowana tylko w grupach dyspanseryjnych tzn. w grupach dzieci szczególnie narażonych na próchnicę.


WNIOSKI KOŃCOWE:
1. Uatrakcyjnić i rozpowszechnić istniejące programy edukacji
stomatologicznej.
2. W sposób racjonalny wykorzystać możliwości Urzędu Pracy w sfinansowaniu etatów higienistek stomatologicznych w raciborskich szkołach. Zwracamy uwagę, że Medyczne Studium Zawodowe w Raciborzu prowadzi kształcenie higienistek stomatologicznych od 2003 r.
3. Zwiększyć udział władz lokalnych w organizowaniu systematycznych akcji promocji zdrowia.


Opracowały: mgr Barbara Tkocz
lek. stom. Ewa Kuczman- Szydło

- reklama -
- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here