Msza w intencji zmarłych nauczycieli, pracowników i uczniów SP4

29 pażdziernika w kaplicy przycmentarnej odbyła się uroczysta msza w intencji zmarłych nauczycieli, pracowników i uczniów SP4.We mszy świętej uczestniczyli uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej nr 4 w Raciborzu wraz z wychowawcami, katechetką mgr Koryną Obruśnik i panią dyrektor mgr Ewą Miecznikowską.
Intencją tej mszy była modlitwa o spokój dusz zmarłych nauczycieli, pracowników i uczniów SP4, światłość wiekuistą i wybawienie z mąk Czyściowych do Bożego Miłosierdzia.
Zgromadzeni w kaplicy mogli wysłuchać bardzo ciekawego kazania wygłoszonego przez proboszcza parafii WNMP.Dowiedzieli się, że cmentarze były znane już w czasach prehistorycznych.W starożytnym Egipcie istniały rozległe nekropolie złożone z mastab, piramid lub grobów skalnych. W Grecji i Rzymie zakładano je poza murami miast, często wzdłuż ważnych dróg.
Wraz z chrześcijaństwem wprowadzono zwyczaj pochówków na terenach przykościelnych.Przetrwał on do XVIII/XIX wieku.
Największą raciborską nekropolią jest cmentarz- park „Jeruzalem”, należący do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, położony na 8 hektarach.Poświęcony został w 1894r.Prawdopodobnie w 1933 roku został on poszerzony, o czym świadczy drugi krzyż. Drzewa rosnące wzdłuż alei mają ponad 100 lat.
Pierwszą osobą pochowaną na omawianym cmentarzu była szesnastoletnia Anna Wagsliel, pogrzebana 16 marca 1895 roku.
Do najciekawszych zachowanych obiektów cmentarnych należąm.in. grobowce i mauzolea: rodziny Riedinger, Sobzik, Hoffman, Surma, krzyże wolnostojące: Ludwika Raczka z 1914 r., neoromańska kaplica grobowa. Warto też zwrócić uwagę na miejsce wiecznego spoczynku sióstr Urszulanek i Zgromadzenia Misyjnego Służebniczek Ducha świętego, księży, a wśród nich księdza Stefana Pieczki oraz rzeszy ludzi zasłużonych dla Raciborza. W kaplicy cmentarnej, na chórze , stoją kilkuwiekowe organy piszczałkowe, pochodzące z raciborskiego kościoła farnego. Elementy wystroju kaplicy wykonane zostały przez bawarskich rzemieślników na na początku XX wieku.
Obecnie na cmentarzu odbywa się około 300 pogrzebów rocznie.Spełnia on też rolę cmentarza komunalnego.
Od powstania cmentarza znalazło tu miejsce wiecznego spoczynku ponad 20 tysięcy zmarłych( 7546 osób skatalogowano w systemie komputerowym przez obecną administrację cmentarza).
Pozostałe groby już nie istnieją lub pozbawione są tablic znamionowych. Pamięć tych bezimiennych grobów można uczcić zapalając znicze pod kamiennym krzyżem na alei głównej.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here