MAR – MAT 2005

0

24 lutego 2005r.o godzinie 8.00 w Gimnazjum nr 3 rozpoczął się V Międzynarodowy Maraton Matematyczny „MAR _MAT 2005” przeznaczony dla uczniów gimnazjów powiatu raciborskiego, a także młodzieży szkół w Czechach, w Niemczech, w Finlandii, we Włoszech i USA.
Honorowy patronat nad maratonem objął śląski Kurator Oświaty oraz Starosta Raciborski.
W konkursie wzięło udział szesnaście gimnazjów z powiatu raciborskiego i wodzisławskiego oraz szkoły z zagranicy: Zakladni ©kole w Opavie _ Kyleąovicach (Czechy), Zakladni ©kole na Mirowej w Opavie (Czechy), Eichendorffschule w Wetzlar (Niemcy), Herner _ Heisenberg _ Gymnasium w Leverkusen (Niemcy), Gesamtschule in Naatali (Finlandia), Ekänes Lukio (Finlandia), Instituto Magistrale „G. Milli” (Włochy).


W G3 maraton rozpoczął się o godzinie 8.00 i trwał 12 godzin. W tym czasie uczestnicy samodzielnie rozwiązywali 150 zadań przygotowanych przez stronę czeską. Przetłumaczone zadania wraz z opisem otrzymali drogą internetową, tak jak pozostałe szkoły biorące udział w imprezie. Przykład łamigłówki z testu: Zadanie 149. Ile to jest jeden i pół jednej trzeciej ze stu?

Forma konkursu pozwala uczestnikom zmierzyć się nie z przeciwnikiem, a ze sobą. Pozwala uczniowi zbadać swoje możliwości, wytrzymałość, umiejętność pracy w stresie, no i sprawdzić swoją wiedzę. Sprawdźmy się: Zadanie 84. Pierwszego dnia uczniowie otrzymali 50% wszystkich zeszytów, drugiego dnia jedną czwartą z liczby zeszytów rozdanych pierwszego dnia i na trzeci dzień pozostało jeszcze 108 zeszytów. Ile było uczniów, jeśli każdy dostał 8 zeszytów?

W trakcie trwania konkursu przewidziane były przerwy na posiłki
i ćwiczenia ruchowe: pig-pong, hokej itp. Próbowano również nawiązać kontakt z uczniami piszącymi Maraton Matematyczny za granicą. (Niestety nie pozwoliły na to łącza.) Zawodników odwiedzali też goście, wśród nich m.in. wizytator Kuratorium Oświaty Halina Sitnikow.


W związku z udziałem drużyn zagranicznych (zadania i odpowiedzi do Czech, Niemiec, Finlandii, Włoch i USA przesyłane internetem) Komisja Konkursowa w składzie: Małgorzata Holcer nauczycielka Gimnazjum nr 1, Grażyna Malinowska z Gimnazjum nr 5, Izabela Kubita z Gimnazjum nr 3 ogłosi wyniki dopiero 10 marca 2005r. podczas uroczystego podsumowania maratonu z udziałem gości z Czech.


Inicjatorka knkursu, Izabela Kubita, niestrudzenie zmaga się
z organizacją konkursu po raz piaty. Pierwszy konkurs rozegrany
w 2001 roku powstał z podpatrzonych maratonów w szkołach europejskich, przede wszystkim przodującej w tej formie rozrywki Anglii. Bo przecież „Przedmiot matematyki jest na tyle poważny, że nie należy pomijać okazji uczynienia go nieco zajmującym.”
(Blaise Pascal)


Barbara Sput

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here