Polsko -czeski Dzień Dziecka

0

8 czerwca Przedszkole nr 24 w Raciborzu przy ul. Bielskiej gościło dzieci i nauczycieli z partnerskiego przedszkola w Opawie. Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego przez nasze przedszkole projektu „Integracja bez granic”, finansowanego z budżetu Unii Europejskiej za pośrednictwem Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Górnej Odry (Euroregionu Silesia). Rozpoczęła je dyrektor Róża Burek oficjalnym powitaniem gości. Dzieci z grup integracyjnych pięcio i sześciolatków przygotowały pod kierunkiem nauczycielek krótki program artystyczny. Były piosenki i tańce dzieci czeskich i polskich. Wszyscy uczestnicy spotkania -mali i duzi – ubrani byli w koszulki promujące projekt i placówkę.
W części roboczej goście z Opawy zostali podzieleni pomiędzy cztery grupy przedszkolaków z Przedszkola nr 24. Na czterech stanowiskach odbyły się warsztaty i zabawy sportowe, plastyczne, muzyczne i logopedyczne. Na stanowisku sportowym prowadzonym przez panie Halinę Król i Katarzynę Świerczek przygotowano wiele gier i zabaw zręcznościowych z wykorzystaniem przyborów sportowych tj. piłki, mini-koszykówka, „topek”, skakanki, hula-hopy, „jeżyki” itp. Panie przeprowadziły także ćwiczenia metodą Weroniki Sherborne.
Na stanowisku plastycznym przygotowanym przez panie Aleksandrę Wawoczny i Fijałkowską Teresęz grupy 5-latków przeprowadzono warsztaty plastyczne metodą „Dziesięciu palców”. Dzieci malowały palcami moczonymi w farbie przygotowanej z płatków mydlanych i kolorowych barwników. Pani Grażyna Węglorz wraz z Paniami Bożeną Fajger i Iloną Perek przeprowadziła warsztaty muzyczne. Wykorzystała m.in. metodę Pedagogiki Zabawy (Klanza) oraz zabawy, piosenki i pląsy opracowane przez Martę Bogdanowicz „Ruch i piosenka dla najmłodszych”. Zabawy miały na celu przede wszystkim zintegrowanie przedszkolaków z Opawy z przedszkolakami z Raciborza a także dzieci zdrowych z niepełnosprawnymi. Dzieci dobrze się bawiły, były uśmiechnięte i zadowolone. Na stanowisku logopedyczno – psychologicznym panie Halina Rycerz-Kuliga i Bogumiła Monasterska zaproponowały dzieciom wyklaskiwanie imion po czesku i po polsku, ćwiczenia dźwięko-naśladowcze a także zabawy ruchowe przy muzyce np. „Jedzie pociąg…”. Na zakończenie ćwiczeń panie przeprowadziły kilkuminutową relaksację. Na koniec była niespodzianka – smakowita pizza.
Dzieci partnerskich placówek w ciągu jednego dnia brały udział w konkursach, warsztatach i zabawach mających na zadanie przekazanie ciekawych sposobów zabawy i pracy np. metodę Weroniki Sherborne, Pedagogiki Zabawy, „Dziesięciu palców”. Przedszkolacy mieli okazję realizować się w dziedzinie plastycznej, muzycznej, ruchowej, logopedycznej. Wyróżnione prace w trakcie warsztatów zostały nagrodzone. Efektem wspólnych warsztatów jest wystawa prac plastycznych w placówce, fotogaleria na stronie internetowej oraz wydanie folderu informacyjnego o zrealizowanym przedsięwzięciu oraz notatka w lokalnej prasie. Niewątpliwie niewymiernym a pożądanym efektem tego spotkania jest nawiązanie przez dzieci nowych przyjaźni, poznanie kilku słów i zwrotów grzecznościowych w języku czeskim, wspólna zabawa z opawskimi przedszkolakami oraz zintegrowanie się dzieci zdrowych z niepełnosprawnymi. Dzieci pokazały jak można się bawić i wspólnie spędzać czas mimo barier językowych. Nauczyciele partnerskich placówek wymienili się wrażeniami, odczuciami i sposobami postępowania w przypadku niektórych niepełnosprawności. Panie uważają spotkanie za udane i potrzebne.W najblizszym czasie nastąpi rewizyta naszej placówki.
Opr. Aleksandra Wawoczny

GALERIA ZDJĘĆ

- reklama -
- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here