Komunia na rękę

0

Od czasu do czasu podczas mszy dało się zauważyć w kościele katolickim wiernych wyciągających po Komunię św. złożone jedna na drugiej ręce. Zwyczaj ten do Polski przybył wraz z podróżującymi po zachodzie Europy, gdzie forma przyjmowania komunii na rękę jest coraz powszechniejsza.

W parafiach diecezji opolskiej za pozwoleniem arcybiskupa Alfonsa Nossola szafarze Eucharystii zwykle nie odmawiali udzielenia komunii na rękę, gdy ktoś o to poprosił. Na ogół w ten sposób przystępowali do komunii obcokrajowcy, głównie Niemcy, ponieważ w ich kraju przyjęła się taka praktyka. Według abpa Nossola nie ma mniej lub bardziej godnych części ludzkiego ciała, więc komunia święta przyjmowana na dłoń nie powinna być powodem do oburzenia.

Na temat s
posobów przyjmowania Komunii świętej Prymas Józef Kardynał Glemp wypowiedział się w liście pasterskim na Wielki Post (30 stycznia 2005 r.). Zapewnił, że „Kościół – jako stróż Eucharystii – zezwala dziś w pewnych okolicznościach przyjąć Chleb Eucharystyczny na rękę i samemu podać sobie do spożycia.” Jednocześnie podkreślił, że „Przyjęcie tego sposobu przyjmowania Komunii świętej zależy od biskupa w każdej diecezji.”


W diecezji opolskiej praktyka przyjmowania komunii na rękę być może zostanie wkrótce rozpowszechniona, gdyż zezwala na to postanowienie Synodu Diecezji Opolskiej. W liście pasterskim abp A. Nossol tłumaczy, że Duch Święty w sakramencie chrztu i bierzmowania uświęcił i konsekrował całego człowieka, w wyniku czego ręka jest równie „godna” jak język. Wielu wiernych domagało się Komunii św. na rękę również ze względów higienicznych, w tym zwłaszcza z obawy przed zarażeniem się śliną chorego człowieka.”Od 28 czerwca br. – wtedy przyjęte podczas prac synodu postanowienia wchodzą w życie – w naszej diecezji będzie istniała możliwość przyjmowania Komunii św. do ust albo na rękę. Decyzja będzie należała do każdego wiernego. Być może niektórzy potraktują to jako udogodnienie, inni jako powrót do źródeł chrześcijaństwa, bo warto wiedzieć, że pierwotni chrześcijanie komunię przyjmowali tylko na dłoń, po czym ją sami podnosili do ust, jednak warto zauważyć, że przyzwolenie nie oznacza konieczności. Nie musimy zmieniać kultywowanych zwyczajów ani zrywać z tradycją polskich katolików.Czytaj również Postanowienia synodu

/BSp/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

1 KOMENTARZ

 1. Dariusu aleś mnie zasmucił tym, że jeśli tylko ja czytam Twoje wypowiedzi to przejdzie Ci ochota:-((((((. Myślę, że czasami coś mi napiszesz :-))

 2. Droga Soniu! Owszem radni czytają ale guzik sobie z tego robią co myśli o nich społeczeństwo. Aż się boję, że nasze pomysły na rozwój Raciborza podpatrzą okoliczne gminy i miasta i zaczną je realizować( bo nasi żadnych wniosków z tych dyskusji nie wyciągają tylko się śmieją, że społeczeństwo jest na nich złe). Jest takie łacińskie przysłowie O TEMPORA O MORES! Jakie czasy takie obyczaje.

 3. Sonia

  anty-Frączku ja myślę że dużo sobie z tego robią. Tylko to są tchórze, nie mają odwagi podpisać sie nazwiskiem pod komentarzem, tylko podszywają sie pod Ciebie, lub innych. Tak to już jest, jak się nie potrafią przyznać do błędów a mimo to pchają się jak ś…. do koryta. Po trupach do celu. W moich oczach taki człowiek który niczego się nie boi i potrafi wyrazić swoje zdanie wdając się w dyskusje z mieszkańcami zyskałby baaaardzo wiele w moich oczach.

 4. Soniu podziwiam Cię za odwagę więc zacznij od siebie. Podpisz się pod postem, a ja będę następny.

 5. Sonia

  Moje nazwisko nie jest tutaj potrzebne. Nie jestem osobą publiczną i to nie mi się wytyka wszystkie brudy które przy wyborach tak pięknie każdy głosił, że bedzie pięknie itd. I teraz nie potrafią się do tego przyznać. Osobie która pełni stanowisko publiczne wystarczy poprostu Sonia. (jedna z wielu tysięcy wyborców które zastanowi się dokładnie na kogo głosować). Jak narazie nie widze żadnego kandydata.

 6. Soniu nie daj się sprowokować takim osobnikom jak Michał! Kiedyś też mnie napastował raz jako Michał a raz jako Krycha ( jak się pojawiły numery IP to wyszło szydło z worka!)

 7. Ciała Pańskiego mogą dotykać jedynie namaszczone dłonie Kapłana. Jakąż trzeba mieć pychę, żeby czuć się godnym jako szary człowiek (szafarz), by dotknąć Ciała Pańskiego rozdajac je wiernym.Tylko kapłan ma do tego prawo. To samo tyczy się przyjmowania Komunii na rękę. Jak mogę ja- grzeszny człowiek, nie zawsze czystymi rękoma dotykać czegoś tak świętego jak Chrystusowe Ciało…Zastanówcie się nad tym i.. wiecej pokory!

 8. Ja także jestem przeciwnikiem udzielania Komunii na rękę. Jednak bardzo nietrafny argument przytoczył Classic. Często bywa tak, że język jest bardziej nieczysty niż ręce. Ileż obmowy, przekleństw, kłamstw i tym podobnych grzechów jest udziałem języka.

 9. [b][color=#800000]ZOBACZ CO MA WSPÓLNEGO KOMUNIA Z PRZEBACZENIEM[/color][/b]
  [url=http://www.chlebznieba.pl/index.php?id=375]http://www.chlebznieba.pl/index.php?id=375[/url]

 10. Seba

  Komunie powinni MMS wysyłać. Co to za tekst ciało chrystusa heheheheeheeheh masakra to zwykłuy opłatek tylko wasze chore mózgi wyprane przez najlepszych marketerów jakimi są księża i cała ta organizacja finansowa zwana chrześcijaństwem. Pozdrawiam ciemnotę co myśli że jak umrze to trafi do nieba – piekła , Jedyne gdZie traficie to pod ziemie

 11. er

  [b][color=#800000]Wiem że nic nie wiem, ale są też tacy, którzy nawet nie wiedzą że nic nie wiedzą – Seba wiesz kto to powwiedział?[/color][/b]

 12. Temat NA RĘKĘ jak każdy inny wzbudza szanse na szczekanie.I też tym razem. TĘ formę akceptuje Kościół i nasz Biskup.Koniec! Racja jest też i taka,że komunikowany wskutek wlasnej choroby /np HCV / dla ochrony drugiego i dalszych komunikowanych przyjmuje Hostię na ręce własne,bez narażania na straszliwą nieuleczalną chorobę osoby innej.Tak więc nie wykorzystujmy tego forum aby tylko się zaprodukować!

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here