Spieszyć z pomocą

0

Zakończył się kurs opieki paliatywnej, zorganizowany dla pracowników i wolontariuszy raciborskiego Hospicjum Św. Józefa oraz osób zainteresowanych problematyką, działających w Pietrowicach Wielkich, Rudniku i Kietrzu.


W sumie kurs ukończyło kilkanaście pań. Szkolenie rozpoczęło się jesienią ubiegłego roku w październiku, a zakończyło się właśnie w czerwcu br. Cykl 14 wykładów, prowadzonych zawsze w sobotę w godzinach od 10.00 do 14.00, obejmował wiedzę z zakresu szeroko rozumianej opieki paliatywnej.


Uczestnicy kursu zdobyli nowe umiejętności w zakresie opanowywania silnego bólu, kontroli nad zaburzeniami pokarmowymi i innymi dolegliwościami somatycznymi, charakterystycznymi dla osób nieuleczalnie chorych. Nauczyli się także trudnej sztuki rozmowy z chorymi terminalnie i psychicznego ich wspierania. Fachowcy z zakresu opieki paliatywnej dużo miejsca i uwagi poświęcili również potrzebie wsparcia i pracy z rodzinami chorych. Nie od dziś bowiem wiadomo, że wraz z chorym np. na raka cierpi cała jego rodzina.


Wykłady poprowadzili lekarze, pielęgniarki i psycholog. Wśród nich znalazła się dr Jadwiga Pyszkowska, wojewódzki konsultant ds. opieki paliatywnej, która w przepiękny sposób opowiedziała o potrzebach chorego. Zaliczyła do nich prawo do godnego fizycznego i psychicznego znoszenia choroby oraz poszanowania intymnego świata.
Szkolenie stało się możliwe dzięki zaangażowaniu kierownictwa i pracowników raciborskiego Hospicjum (prowadzi je dr Lucyna Rajczykowska), Forum Kobiet Powiatu Raciborskiego i Starostwa Powiatowego w Raciborzu. Dzięki starostwu uczestnicy kursu mogli spotykać się w bezpłatnie przekazanej na ten cel sali Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego przy ulicy Klasztornej.


/MaH/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here