Zanim wyruszysz na wakacje

2

Przeczytaj, co wiedzieć powinieneś zanim wyruszysz w wakacyjną drogę.

Oczywiście, przede wszystkim, nie wyjeżdżaj bez dokumentów. Czy masz ważny przegląd techniczny w dowodzie rejestracyjnym? Ważne ubezpieczenie? I choć, przepisy już jej nie wymagają, lepiej gdy zaopatrzysz się w tzw. zieloną kartę – ułatwia procedurę postępowania, w razie np. wypadku.


Bardzo ważne. Zapoznaj się szczegółowo z przepisami obowiązującymi w danym państwie!
W Austrii pojawił się przepis, który mówi o konieczności posiadania przez każdego poruszającego się po autostradzie kamizelki odblaskowej, w celu lepszej widoczności na drodze. Z kolei np. w Niemczech policjanci sprawdzając apteczkę żądają okazania gumowych rękawiczek. Takich przepisów, innych niż w Polsce, jest sporo, ale nie zawsze powinny być traktowane zbyt restrykcyjnie przez policjantów obcych państw. W Polsce np. obowiązuje posiadanie w samochodzie gaśnicy, natomiast w innych państwach nie, dlatego nasi funkcjonariusze kontrolując pojazdy obcokrajowców nie wyciagają z tego konsekwencji. – mówi Marek Mruszczyk, naczelnik sekcji ruchu drogowego raciborskiej policji.


Co kraj to obyczaj i… różna dopuszczalna ilość alkoholu w wydychanym powietrzu.
Są państwa, gdzie zjawisko to jest traktowane bardzo surowo. W Czechach zabrania się kierowania pojazdem po nawet najmniejszym spożyciu alkoholu. Zaś na zachodzie przepis ten jest bardziej swobodny – w Niemczech ilość dopuszczalna to 0,5 promila, we Włoszech jest jeszcze wyższa.


Warto pamiętać także o specyfice poruszania się po drogach angielskich.
Wyjeżdżając do Wielkiej Brytanii należy pojazd odpowiednio przygotować – należy zakleić część reflektorów przednich w taki sposób, by pojazd z kierownicą po lewej stronie, poruszając się po tamtejszych drogach nie oślepiał innych uczestników ruchu, nadjeżdżających z przeciwka.


W Czechach i Austrii konieczna winieta
Jeśli zamierzasz korzystać z czeskich lub austriackich autostrad, pamiętaj by zakupić winietę – przyklej ją w prawym górnym rogu swojego samochodu, wpisując numer rejestracyjny pojazdu. Przestrzeganie tego przepisu jest przez sąsiadów mocno kontrolowane a jego brak zawsze skutkuje nałożeniem wysokiego mandatu.


A co z prędkością?
Największe zamieszanie w tym temacie jest niestety w Polsce. Przypominam o nowym przepisie, mówiącym o tym, że od godziny 5.00 do 23.00 na terenie zabudowanym musimy się poruszać z prędkoscią do 50 km. Zaś od 23.00 do 5.00 o 10 większą.


/SaM/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

2 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here