Licea profilowane

1

Wyniki maturalne uzyskane przez uczniów liceów profilowanych, czyli takich, które oprócz przedmiotów ogólnokształcących mają przedmioty zawodowe – niemile zaskoczyły uczniów i ich rodziców. Natomiast specjalnie nie dziwią nauczycieli.Licea profilowane powstały trzy lata temu, oferując uczniom naukę w klasach m.in. spedycyjnych, usługowo-gospodarczych, ekonomiczno-administracyjnych czy kreowania ubiorów.

W ubiegłym roku średnio co dziesiąty absolwent gimnazjum wybierał właśnie liceum profilowane. Liczył, że da mu maturę i przygotowanie zawodowe. Wyniki tegorocznej matury pokazują, że wielu tego pierwszego nie dostało. Maturę oblało około 30 %. Nawet minister edukacji, Mirosław Sawicki, oświadczył, że poziom wyników maturalnych zaniżyły licea profilowane.

Wyniki maturalne uzyskane przez uczniów liceów profilowanych, czyli takich, które oprócz przedmiotów ogólnokształcących mają przedmioty zawodowe – niemile zaskoczyły uczniów i ich rodziców. Natomiast specjalnie nie dziwią nauczycieli.
„Jeśli uczeń przechodzi z ledwością z klasy do klasy, to trudno, żeby zdał maturę, a takich uczniów jest najwięcej w liceach profilowanych, to przecież dawne zawodówki. Te szkoły wybierają absolwenci gimnazjów z przeciętnymi ocenami na świadectwach, a potem w liceum muszą sprostać wymaganiom przekraczającym ich możliwościom. Dziecko, które ma 50 pkt z egzaminu gimnazjalnego powinno być zmuszone do wyboru szkoły zawodowej a nie posyłane do LP”.- mówi nauczyciel jednego z raciborskich liceów.


Czy katastrofalne wyniki matur w liceach profilowanych to wyrok na nie?


W tym roku podczas naboru do szkół ponadgimnazjalnych najbardziej kuleje rekrutacja właśnie do liceów profilowanych. Mamy ich w Raciborzu cztery. Pierwsze w Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego oferuje naukę na kierunku zarządzanie informacją. II Liceum Profilowane wchodzi w skład Zespołu Szkół Ekonomicznych i kształci na kierunkach: ekonomiczno-administracyjnym, socjalnym, usługowo-gospodarczym i zarządzanie informacją. III Liceum Profilowane w Zespole Szkół Budowlanych uruchomiło dwa kierunki: zarządzanie informacją i kształtowanie środowiska. Czwarte w Zespole Szkół Zawodowych oferuje profile: rolniczo-spożywczy, usługowo-gospodarczy, kreowanie ubiorów, socjalny. Wszystkie jeszcze mają wolne miejsca.


/BSp/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

1 KOMENTARZ

  1. Jaki sens ma takie porozumienie? Racibórz należy chyba do związku Subregionu Zachodniego i to ma sens bo związek działa na rzecz całego regionu ROW i Raciborszczyzny ale po co porozumienia z Kędzierzyńskim powiatem który należy do innego województwa i nie ma nic wspólnego tak naprawdę z Raciborzem poza tym jest jeszcze bardziej wiochaty niż powiat raciborski…

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here