Pamięć o bohaterach naszej ziemi

0

Wczoraj w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej przy ulicy Długiej odbyło się spotkanie związane z wydaniem książki: „…teraz Jezusa uwielbiajcie, aż znowu wrócimy”. Rzecz o ks. Augustynie Strzybnym.

Kim był? Co spowodowało, że Towarzystwo zainteresowało się właśnie jego postacią? Wielu twierdzi, że był przede wszystkim siewcą polskości, miłości i poszanowania wartości chrześcijańskich. Urodzony 1 maja 1879 roku w Janowicach jako syn biednego chlopo – robotnika. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 czerwca 1901 roku we Wrocławiu. Był kapelanem w Opolu później prefektem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego we Wroclawiu.


Był zawziętym czcicielem i obrońcą Krzyża św. Uchodził za człowieka konsekwentnego, pogodnego i wesołego pomimo „krzyża, który niósł na własnych plecach”, gdyż cierpiał na chroniczny reumatyzm stawów, obu łopatek, pleców i lewego kolana. Ks. Strzybny zgorszenia moralnego i etycznego dopatrywał się w bogatych niemieckich kapitalistach, przeciwko którym występowal z polecenia Kurii, jak i z własnego przekonania. Został bestialsko zamordowany dziesięcioma strzałami, przez niemieckich bojówkarzy w wigilię Wszystkich Świętych 1921 roku.
Autorami książki są Benedykt Motyka, znany raciborski historyk oraz Franciszek Marek, wieloletni profesor Katedry Historii Oświaty i Wychowania w WSP w Opolu. Pomoc w wydaniu udzielili także Zbigniew Ciszek, Henryk Kretek, który całość zredagował oraz ks. Józef Krzeptowski, proboszcz parafii Modzurów.

W naszym stuleciu wrócili męczennicy. A są to często męczennicy nieznani, jak gdyby „nieznani żołnierze” wielkiej sprawy Bożej. (…) Jeśli to możliwe ich świadectwo nie powinno zostać zapomniane w Kościele, a ten powinien zrobić wszystko dla zachowania ich pamięci. – słowa Jana Pawła II, które czytamy w przedmowie książki o ks. Strzybnym.


To papieskie przesłanie wciąż znajduje odzwierciedlenie w działalności TMZR – u, bowiem jest to już nie pierwsze, tego typu, wydanie Towarzystwa. Bohaterami poprzednich byli m.in. Arka Bożek, działacz chłopski i bojownik o polskość Śląska Opolskiego, oraz Józef Gawlina – biskup polowy Polskich Sił Zbrojnych.
Ks. Augustyn Strzybny, bohater naszej ziemi, oddał się służbie Bogu i Ojczyźnie. Jego postać ma trwałe miejsce w historii Kościoła… Dobrze się więc stało, że Miłośnicy Ziemi Raciborskiej przypomnieli jego życie i męczeństwo.


/SaM/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here