Alojzy Nowara – 116. rocznica urodzin założyciela TMZR

alojzy nowara tmzr
Siedziba TMZR, w tle portret Alojzego Nowary, Fot. Zuzanna Sczyrba

Alojzy Nowara był nauczycielem I Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu i Studium Nauczycielskiego. Pisał także o historii regionu.

21 czerwca 1907 r. urodził się prof. Alojzy Nowara – nauczyciel w I LO i Studium Nauczycielskim w Raciborzu, badacz dziejów lokalnych, radny miejski i działacz społeczny, założyciel Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej. Jego imieniem jest nazwana jedna z ulic Osiedla XXX-lecia na Ostrogu w Raciborzu.

- reklama -

Alojzy Nowara urodził się w Kluczu w rodzinie chłopskiej. Ukończył miejscową szkołę ludową, po czym rozpoczął naukę w gimnazjum w Strzelcach Opolskich. Po podziale Górnego Śląska kontynuował naukę w Katowicach oraz w Pszczynie, gdzie w 1925 r. zdał maturę. Następnie rozpoczął studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, które kontynuował w Poznaniu. W 1930 r. ukończył je, zdając egzamin państwowy z historii, wychowania obywatelskiego i języka niemieckiego. Wcześniej, w 1928 r., rozpoczął pracę jako nauczyciel na uniwersytecie ludowym w Dalkach. Następnie uczył w liceum ogrodniczym, w zakładzie wychowawczym oraz w gimnazjum i liceum pedagogicznym. Po wojnie, do 1951 r., pracował w Liceum Ogólnokształcącym w Paczkowie, gdzie był wicedyrektorem, a następnie, wskutek represji, przeniósł się do Raciborza.

W latach 1951–1958 był nauczycielem I Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu, a następnie, do 1975 r., Studium Nauczycielskiego. Działał również jako lokalny historyk, polityk i działacz społeczny. Napisał ok. 150 wydanych drukiem przyczynków, dotyczących głównie historii regionu. Był radnym miejskim, członkiem kierownictwa Związku Nauczycielstwa Polskiego i jednym z założycieli raciborskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. 6 września 1960 r. z jego inicjatywy powstało Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej. Kierował pracami nad wydawaniem „Biblioteki Strzechy” oraz „Zeszytów Raciborskich Strzecha”. Za swoją działalność został odznaczony Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej, został również wpisany do Księgi Ludzi Zasłużonych dla Województwa Opolskiego.

Zmarł 7 września 1976 r. w Raciborzu.

ulica alojzego nowary raciborz
Fot. Google Stret View

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj